Kosovská opozícia vypustila v parlamente slzotvorný plyn

Dôvodom na takýto excentrický čin má byť nesúhlas s vytýčením hranice s Čiernou Horou.PRIŠTINA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Kosovský opozičný poslanec otvoril v utorok v rokovacej sále tamojšieho parlamentu kanister so slzotvorným plynom na protest proti nadchádzajúcemu hlasovaniu zákonodarného zboru o vytýčení hranice so susednou Čiernou Horou. Odporcovia dohody tiež protestovali v uliciach metropoly a hádzali kamene. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že prijatie tohto zákona je poslednou prekážkou Kosova pred dohodou o cestovaní jej občanov do štátov Európskej únie bez víz.

Miestne média uviedli, že hlasovanie o dohode o hraniciach by sa v parlamente mohlo konať vo štvrtok. Opozícia však varovala, že sa zasadnutia zvolané s týmto bodom rokovania pokúsi zablokovať, a to akýmkoľvek spôsobom. „Pokiaľ bude v Kosove kriminálna vláda, ktorá zrádza národné záujmy, nikto si nemôže myslieť, že sa odpor opozície skončí,“ povedal člen najväčšej opozičnej strany Vetevendosje (Sebaurčenie) Driton Caushi, ktorého v putách odviedla z parlamentu polícia.

Opozícia v Kosove od septembra minulého roka opakovane narušovala zasadnutia parlamentu vypúšťaním slzotvorného plynu v rokovacej sále. Jej demonštrácie pred budovou často prerastali do násilných zrážok s políciou. Dôvodom protestov bolo odmietanie dohody Prištiny s Belehradom ohľadom srbskej menšiny v Kosove i dohody o vytýčení hraníc s Čiernou Horou.

Dohodu o vytýčení vzájomnej hranice s Čiernou Horou schválila kosovská vláda aj napriek nesúhlasu opozície 4. augusta. Proces jej schvaľovania pokračuje v parlamente. Vymedzenie hraníc s Čiernou Horou patrí k podmienkam Európskej únie na zavedenie bezvízového režimu s Kosovom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016

Odporúčané články