Košičania sa dočkali, električky začnú jazdiť v celom meste

Podľa košického primátora Richarda Rašiho je projekt modernizácie električkových tratí najväčšou investíciou do modernizácie košickej koľajovej dopravy za posledné desaťročia.KOŠICE 18. decembra (WebNoviny.sk) – Električky začnú v Košiciach jazdiť po zmodernizovaných tratiach a električkových uzloch od nedele 20. decembra.

Ako informovala hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaela Karaffová, mesto oficiálne dostalo od Košického samosprávneho kraja, špeciálneho stavebného úradu pre stavby mestských dráh, posledné z právoplatných kolaudačných rozhodnutí k prvej etape stavby Integrovanej koľajovej dopravy Košice (IKD), respektíve stavby Modernizácia električkových uzlov (MEU).

„Nič už teda nebráni opätovnému spusteniu košickej električkovej dopravy v pôvodnom profile. Náhradná doprava končí, električky sa vrátia na pôvodné trasy. Upozorňujeme cestujúcu verejnosť, že od nedele budú mať všetky električkové linky zmenené cestovné poriadky,“ uviedla Karaffová. Podrobnosti sú na internetovej stránke DPMK.

„Rok a pol trvajúca prvá etapa modernizácie košických električkových tratí bola pre nás všetkých veľmi náročným obdobím. Každý deň bolo treba riešiť mnoho rôznych problémov. Košičania hromžili na rozkopané cesty, obchádzky, nepohodlie. Spoločnými silami sa však dá zvládnuť naozaj všetko a ja ďakujem všetkým Košičanom i návštevníkom mesta predovšetkým za ich trpezlivosť a pochopenie,“ povedal primátor mesta Košice Richard

Raši uviedol, že projekt modernizácie električkových tratí je najväčšou investíciou do modernizácie košickej koľajovej dopravy za posledné desaťročia. „Košice majú úplne nové električkové trate s moderným informačným systémom. Od nedele budú Košičania cestovať tichšie, pohodlnejšie, bezpečnejšie a ekologickejšie, v úplne nových električkových súpravách,“ povedal Raši. Zdôraznil, že keby mesto Košice nezačalo rekonštruovať električkové trate a modernizáciu siedmich električkových uzlov naraz, nemohlo by čerpať finančné prostriedky z eurofondov na nákup nových električiek.

Košice takto získali 114 miliónov eur – 40 mil. na rekonštrukciu električkových tratí, 20 mil. na rekonštrukciu električkových uzlov a zvyšok na nákup nových električiek. Keďže bežný rozpočet mesta je 136 miliónov eur, bez eurofondov by Košice rekonštrukciu tratí z vlastného rozpočtu nemali šancu zvládnuť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články