Komunálne voľby v Dolnom Sasku vyhrala Merkelovej CDU

Hlasovanie v Dolnom Sasku bolo podľa agentúry DPA kľúčovou skúškou pre stranu CDU po tom, ako v Meklenbursku-Predpomoransku skončila na treťom mieste.BERLÍN 12. septembra (WebNoviny.sk) – Konzervatívci nemeckej kancelárky Angely Merkelovej si udržali pozíciu najsilnejšej politickej strany v komunálnych voľbách, ktoré sa v nedeľu konali v spolkovej krajine Dolné Sasko. Kresťanskodemokratická únia (CDU) získala 34,4 percenta hlasov, čo je o 2,6 percenta menej než pred piatimi rokmi, informuje agentúra AP s odvolaním sa na dnes zverejnené výsledky hlasovania.

Konkurenčná Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) poklesli o 3,7 percentuálneho bodu na výsledok 31,2 percenta. Tretie miesto obsadil Zväz 90/Zelení so ziskom 10,9 percenta. Euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD) dostala iba 7,8 percenta, čo je pre jej vedenie sklamaním, keďže predvolebné prieskumy hovorili o zisku 12 percent. Voľbám v Dolnom Sasku predchádzalo 4. septembra hlasovanie v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko; nasleduje nemecká metropola Berlín, kde sa budú komunálne voľby konať 18. septembra.

Odporúčame:

Merkelová napriek stratám obhajovala svoju migračnú politiku

Hlasovanie v Dolnom Sasku bolo podľa agentúry DPA kľúčovou skúškou pre stranu CDU po tom, ako v Meklenbursku-Predpomoransku skončila na treťom mieste, kým AfD, ktorá presadzuje protiimigračnú politiku, tam zaznamenala značný úspech. Do Nemecka prišlo v priebehu uplynulého roka vyše milióna migrantov.

Regionálnu vládu v Dolnom Sasku tvorí koalícia SPD a Zelených, zatiaľ čo Merkelovej CDU je tu na čele opozície. Obe vládnuce strany na spolkovej úrovni (CDU a SPD) však stratili väčšinu v mestskej rade tamojšej metropoly Hannover.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. septembra 2016

Odporúčané články