Kolapsov z horúčav neubúda, záchranári apelujú na prevenciu a dodržiavanie pitného režimu

363620_thinkstockphotos 506847362 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Záchranári v sobotu ošetrili 61 pacientov, ktorí skolabovali v dôsledku vysokých teplôt. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Najvyšší počet výjazdov zaznamenali v Prešovskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti 11 pacientov, najmenej v Trnavskom kraji, kde potrebovali pomoc traja pacienti. Päťkrát zasahovali v Bratislavskom kraji a Banskobystrickom kraji, v Žilinskom kraji skolabovalo sedem osôb, po desať kolapsov zaznamenali v Nitrianskom, Košickom a Trnavskom kraji.

Odporúčame:
Záchranári naďalej varujú verejnosť, aby dodržiavali pitný režim, kolapsy z tepla neubúdajú

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu, a to zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim.

„Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch,“ pripomenula hovorkyňa. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, pitný režim, teplo, vysoké teploty, záchranári, Záchranná zdravotná služba
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolapsov z horúčav neubúda, záchranári apelujú na prevenciu a dodržiavanie pitného režimu © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2018

Odporúčané články