Kohl nepovažuje otvorenie hraníc pre utečencov za správne

Helmut Kohl kritizuje utečeneckú politiku svojej bývalej chránenkyne a súčasnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.BERLÍN 16. apríla (WebNoviny.sk) – Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl (1982-1998) nepovažuje otvorenie hraníc pre utečencov za správne.

„Riešenie spočíva v príslušných regiónoch, nie v Európe. Európa sa nemôže stať novým domovom pre milióny ľudí v núdzi,“ napísal 86-ročný Kohl v predslove k maďarskému vydaniu svojej knihy Aus Sorge um Europa (Z obavy o Európu), z ktorého v sobotu zverejnil výňatky nedeľník Tagesspiegel am Sonntag.

Týždenník Der Spiegel pripomenul, že Kohlova kniha vyšla už v roku 2014. Predslov citovaný Tagesspiegelom bol preto zrejme napísaný výlučne pre jej maďarské vydanie.

Odporúčame:

Pápež navštívil Lesbos, do Ríma zobral 12 utečencov

Utečeneckú krízu za zaťažkávajúcu skúšku pre Úniu

Kohl v ňom tiež kritizuje utečeneckú politiku svojej bývalej chránenkyne a súčasnej kancelárky Angely Merkelovej, hoci ju priamo nemenuje.

Spochybňuje jej výzvu z vlaňajšieho septembra adresovanú utečencom v Maďarsku, aby pokračovali v ceste do Nemecka. „Individuálne rozhodnutia, nech sa dotyčnému zdajú akokoľvek odôvodnené, a národné iniciatívy musia patriť minulosti,“ tvrdí exkancelár.

Utečeneckú krízu považuje Kohl za zaťažkávajúcu skúšku pre Európsku úniu. Návrat k starej „národnoštátnej mentalite“ by podľa neho „existenčne ohrozil náš mier a našu slobodu“.

Odporúčania Kohla pre vlády krajín EÚ

Okrem humanitárnych aspektov musí Európa zohľadniť aj „kultúrne a bezpečnostné záujmy“.

Mnohí utečenci pochádzajú totiž z rôznych kultúrnych prostredí a často vyznávajú inú ako židovsko-kresťanskú vieru, ktorá je jedným zo základov nášho hodnotového a spoločenského poriadku. Medzi ľuďmi to vyvoláva diskusiu a neistotu. „Je to o našej existencii,“ napísal Kohl.

Vládam krajín EÚ odporučil „viac ústretovosti namiesto konfrontácie, viac dôvery namiesto nedôvery a väčšiu spoľahlivosť a predvídateľnosť vo vzájomných vzťahoch“. V súčasnosti je „plný dôvery i plný obáv zároveň“. Európa musí podľa Kohla „opäť ťahať za jeden povraz. A Maďarsko by pri tom nemalo chýbať“.

Maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorého Merkelová často kritizuje, označil Kohl za svojho priateľa, s ktorým si rozumie v európskych otázkach. Na budúci týždeň v utorok sa s ním stretne doma v Oggersheime.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. apríla 2016

Odporúčané články