KĽDR vzbudila nádej na návrat rozhovoru s USA, posledné rokovania stroskotali v roku 2008

PEKING 13. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea je ochotná rokovať so Spojenými štátmi, ak nastanú „správne podmienky„. Uviedla to dnes diplomatka Čche Son-hui z severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktorá má na starosti práve vzťahy KĽDR s USA. Citovala ju juhokórejská agentúra Jonhap.

Čche Son-hui hovorila s novinármi na letisku v Pekingu, kam priletela z Nórska, kde viedla severokórejskú delegáciu na neformálnych rozhovoroch s americkými expertmi. Z Pekingu zamierila do severokórejskej metropoly Pchjongjang.

Odporúčame:
Severná Kórea obvinila americkú CIA, že pripravuje vraždu vodcu Kim Čong-una

Značné napätie

Diplomatka nespresnila, o aké konkrétne podmienky pôjde. Jej vyjadrenie však vzbudzuje nádej, že sa KĽDR a USA vrátia k spoločným rokovaniam, a to vôbec po prvý raz od roku 2008, keď zlyhali šesťstranné rozhovory o jadrovom programe Pchjongjangu, napísala agentúra AP.

Americký prezident Donald Trump nedávno povedal, že by bol „poctený„, ak by sa mohol stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Podľa korešpondenta spravodajskej stanice BBC však bude musieť KĽDR pravdepodobne súhlasiť s obmedzením svojho jadrového programu, ak chce, aby USA na takéto rozhovory pristúpili.

Napätie na Kórejskom polostrove je značné už niekoľko mesiacov, pričom k nemu prispievajú obavy, že by Pchjongjang mohol uskutočniť svoju šiestu jadrovú skúšku, proti čomu sa stavia OSN, ako aj Čína -jediný významnejší spojenec KĽDR.

USA nevylučuje nátlak

Trumpova administratíva nedávno uviedla, že USA nevylučujú žiadnu z možností, ako vyvinúť nátlak na Pchjongjang, aby sa zbavil svojich jadrových zbraní a balistických rakiet.

KĽDR v reakcii na to uviedla, že bude ďalej pokračovať v raketových skúškach a pohrozila dokonca aj „totálnou vojnou„, v prípade, že by zo strany Spojených štátov došlo k vojenskému zásahu.

Severná Kórea nedávno zadržala na svojom území dvoch kórejských Američanov, ktorí tam vyučovali na univerzite. Pchjongjang zároveň obvinil americkú Ústredná spravodajská služba (CIA) a juhokórejskú tajnú službu, že pripravovali atentát na severokórejského vodcu Kima Čong-una pomocou biochemickej látky.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – KĽDR vzbudila nádej na návrat rozhovoru s USA, posledné rokovania stroskotali v roku 2008 © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2017

Odporúčané články