Kiska podpísal novelu zákonu o Štátnom fonde rozvoja bývania, prinesie zmeny v nájomnom bývaní

353401_andrej kiska 640x420.jpg

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska, zavedie dva nové účely podpory nájomného bývania – pri obstarávaní technickej vybavenosti a kúpe pozemku pre výstavbu a užívanie nájomných bytov.

Financovanie bude zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu ŠFRB na príslušný rok.

Okruh žiadateľov sa rozšíri

Súčasťou novely sú aj úpravy a doplnenia ako rozšírenie typov zariadení sociálnych služieb na výstavbu alebo obnovu, ktorým je možné poskytnúť úver zo ŠFRB. Okruh žiadateľov sa rozšíri pri fyzickej osobe o osamelého rodiča s nezaopatreným dieťaťom do pätnásť rokov. Zvýši sa tiež maximálna výška úveru pri obstarávaní nájomného bytu na sto percent obstarávacej ceny v obciach s vyšším predpokladom obsadenosti týchto bytov.

V súčasnosti podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR nie je možné vyčísliť výšku poskytnutých podpôr, nakoľko nie je je zrejmé, koľko oprávnených žiadateľov využije túto formu financovania navrhovaných nových účelov. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. januára 2018.

Poslanci OĽaNO žiadali vyššiu podlahovú plochu

Poslanci za hnutie OĽaNO v novele zákona o ŠFRB navrhli zvýšiť maximálnu rozlohu podlahovej plochy bytových a iných priestorov v rodinnom dome prislúchajúcej k jednému bytu zo 120 na 160 štvorcových metrov ako jednu z podmienok poskytnutia podpory štátu pri rozširovaní a zveľaďovaní bytového fondu.

Takáto právna úprava už na Slovensku existovala, a to v čase účinnosti predošlého zákona o ŠFRB. V roku 2013 bola táto podmienka nevhodne znížená na 120 metrov štvorcových,“ uviedli v pozmeňujúcom návrhu poslanci. Za optimum označili dom s podlahovou plochou 160 štvorcových metrov pre viacdetnú rodinu s kompletným vybavením. Parlament tento návrh nepodporil.

Viac k témam: Andrej Kiska, bývanie, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Kiska podpísal novelu zákonu o Štátnom fonde rozvoja bývania, prinesie zmeny v nájomnom bývaní © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017

Odporúčané články