Kiska otvorí GLOBSEC, do Bratislavy príde aj Albrightová

Tento rok na sa GLOBSEC-u zúčastní približne 1000 hostí z viac ako 70 krajín sveta.BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Situácia na Blízkom východe a jej riešenie, príprava summitu NATO vo Varšave, migrácia, vzťahy s Ukrajinou a formujúcou sa ukrajinskou vládou, a tiež vzťahy s Ruskom sú témy strategického bezpečnostného fóra GLOBSEC 2016, ktoré sa zažína v piatok v Bratislave a potrvá do nedele 17. apríla. Účastníci podujatia budú diskutovať aj o dopadoch britského referenda o zotrvaní v Európskej únii, ktoré sa uskutoční 23. júna. Konferenciu svojim príhovorom otvorí prezident SR Andrej Kiska.

Odporúčame:

Kľúčovou témou GLOBSEC-u v Bratislave bude aj terorizmus

Tento rok na sa GLOBSEC-u zúčastní približne 1000 hostí z viac ako 70 krajín sveta. Medzi nimi je 20 ministrov, štyria prezidenti – Bulharska, Macedónska, Chorvátska a Slovenska.

Silné zastúpenie bude mať USA, pričom na fórum zavíta i bývala ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Madeleine Albrightová.

Albrightová, ktorá sa narodila na pražskom Smíchove ako Marie Jana Korbelová, si v Bratislave zároveň prevezme Českú a slovenskú transatlantickú cenu (CSTA) za svoj prínos k posilneniu euroatlantických vzťahov.

Obrazom: GLOBSEC 2015

Fórum prinesie i formát Globsec young leaders forum

Zástupcov diplomacie budú mať na GLOBSEC-u aj Jordánsko, India či Japonsko. Účasť potvrdila aj nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen. S ňou, ale aj s ministrami obrany Gruzínska, Českej republiky a Maďarska sa stretne slovenský minister obrany Peter Gajdoš.

Ako informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, Gajdoš má nadplánové stretnutie aj so zástupcom generálneho tajomníka NATO Alexandrom Vershbowom a s predsedom Vojenského výboru NATO generálom Petrom Pavlom. Séria stretnutí čaká aj šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka.

Súčasťou strategického bezpečnostného fóra bude po tretíkrát aj formát Globsec City Talks v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. V Bratislave sa bude diskutovať v Štúdiu L+S, pričom debata je prístupná verejnosti, avšak treba sa na ňu zaregistrovať, pretože kapacita je obmedzená. Minimálne jednu debatu bude vysielať BBC aj viaceré európske spravodajské stanice.

Fórum prinesie i formát Globsec young leaders forum, na ktoré prídu mladí ľudia z viac ako 30 krajín pracujúci na ministerstvách či v parlamentoch. Po prvýkrát bude podujatie možné sledovať aj cez portál globsec.tv, ktorý ponúkne okrem priameho prenosu aj iné rozhovory či tlačové konferencie.

Polícia prijíma preventívno-bezpečnostné opatrenia

Ako informoval Martin Wäldl z kancelárie prezidenta Policajného zboru, v súvislosti s GLOBSEC-om polícia prijíma preventívno-bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie nerušeného priebehu tohto podujatia. Ide o opatrenia, ktoré môžu obmedziť plynulosť dopravy v okolí miest konania konferencie, respektíve pri presunoch hostí podujatia, ktorí požívajú status chránenej osoby.

„Uvedené podujatie svojím charakterom umožňuje polícií aj iným orgánom štátu precvičiť niektoré opatrenia, ktoré budú aj počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Pôjde napríklad o nácvik súčinnosti polície a zložiek ministerstva obrany pri zvýšenej ochrane prevádzky letiska M. R. Štefánika, ale aj širšieho okolia letiska, resp. Bratislavy,“ dodal Wäldl.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2016

Odporúčané články