Každých 40 sekúnd spácha niekto na svete samovraždu

Vo vekovej hranici 15 až 29-ročných predstavuje samovražda (odborne z latinčiny: suicídium) druhú príčinu úmrtnosti. ŽENEVA/SEATTLE 10. septembra (WebNoviny.sk) – Vyše 800.000 ľudí sa každý rok rozhodne pre dobrovoľný odchod zo života. Mnohí ďalší sa každoročne o samovraždu pokúsia. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v Ženeve pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd. Pripadá na 10. septembra, prvýkrát sa konal v roku 2003 z iniciatívy Medzinárodnej asociácie na prevenciu samovrážd (IASP) v spolupráci s WHO.

Ľudia si berú život najmä troma spôsobmi

Ako ďalej informovala WHO, každých 40 sekúnd na svete zomrie človek, ktorý si siahol na život. Vo vekovej hranici 15 až 29-ročných predstavuje samovražda (odborne z latinčiny: suicídium) druhú príčinu úmrtnosti. Užitie rôznych prostriedkov s chemickým obsahom, obesenie, strelná zbraň – to sú podľa WHO tri najrozšírenejšie spôsoby samovraždy na svete.

Popri tých, čo dokonajú suicidiálny akt, sa vo svete pokúšajú siahnuť si na život milióny ďalších osôb. Vedie ich k tomu skratové konanie ako forma riešenia problémov – citových, partnerských, školských a ďalších. Neraz sú príčinou samovražedného konania ťažké, chorobné depresie. WHO považuje samovraždu za závažný problém verejného zdravotníctva, ktorému sa dá predchádzať. Na miliardy dolárov sa odhadujú ekonomické následky približne milióna mŕtvych, ktorí sa pre smrť rozhodli dobrovoľne.


Porovnávanie počtu samovrážd je problematické

Porovnávanie počtu dokonaných samovrážd je problematické, keďže v niektorých štátoch sa vedú presné štatistiky, kým v iných sa nedarí stanoviť presné údaje o dobrovoľných úmrtiach. Medzinárodná asociácia na prevenciu samovrážd sa zameriava na predchádzanie a zmiernenie následkov suicidiálneho správania. Ponúka tiež miesto, kde si môžu výskumníci, odborní lekári z oblasti duševného zdravia vymieňať názory, skúsenosti, poznatky.

IASP založil rakúsky psychoterapeut, odborník na psychiatriu a neurológiu profesor Erwin Ringel (27. apríl 1921- 28. júl 1994) v roku 1960 v Rakúsku spolu s americkým psychológom Normanom Louisom Farberowom (12. február 1918-10. september 2015). IASP ako mimovládna organizácia má zastúpenie v približne 50 štátoch, v oblasti prevencie samovrážd spolupracuje s WHO. Erwin Ringel bol prvým predsedom IASP až do roku 1969, potom jej čestným predsedom.

Zdroje: www.who.org, www.iasp.info, www.stopsuicide.ch, http://suicideinfo.ca, http://austria-forum.org

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. septembra 2016

Odporúčané články