Katalánske referendum poškodilo španielsky akciový trh

352996_katalansko 640x420.jpg

MADRID 2. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky akciový trh aj spoločná európska mena v úvode pondelkového obchodovania oslabili pre obavy z možného vplyvu katalánskeho referenda o nezávislosti.

Index španielskeho akciového trhu Ibex 35 si odpísal 0,8 percenta a klesol na úroveň 10 299 bodu, hoci akciové trhy inde vo svete a dokonca aj v Európe posilnili.

Odporúčame:
Katalánci hlasovali za nezávislosť, referendum poznačili potýčky polície s ľuďmi

K firmám, ktorých akcie v Španielsku oslabili najviac, patril s poklesom o tri percentá peňažný ústav Banco Sabadell SA sídliaci v katalánskom meste Sabadell. Spoločná európska mena oproti doláru stratila 0,6 percenta a klesla na 1,1742 USD/EUR.

Odporúčame:
Katalánska vláda nazvala Španielsko hanbou Európy

Celkovo sa však zdalo, že investori predpokladajú vyriešenie situácie vyplývajúcej z nedeľňajšieho referenda. Analytici UniCredit v správe pre investorov v pondelok uviedli, že očakávajú, že obe strany budú vyjednávať.

Nemecký akciový index DAX v úvode pondelkového obchodovania stúpol o 0,4 percenta, francúzsky index CAC 40 posilnil o 0,04 percenta a index britskej burzy FTSE 100 si pripísal 0,6 percenta.

Viac k témam: akciový trh, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Katalánske referendum poškodilo španielsky akciový trh © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2017

Odporúčané články