Kanoistu uniesli a prišiel o obličku, teraz chce zlato

Brazílčan Isaquias Queiroz má tri pokusy na olympijský triumf.

RIO DE JANEIRO 16. augusta (WebNoviny.sk) – Tvrdiť, že Isaquias Queiroz, reprezentant Brazílie v rýchlostnej kanoistike, mal pohnuté detstvo, je nosením sov do Atén. Bol ešte len batoľaťom, keď sa naňho prevrhol hrniec s horúcou vodou.

Od piatich rokov vyrastal bez otca, ktorý umrel; aj ho bez fyzickej ujmy na zdraví uniesli a ako desaťročný po páde zo stromu prišiel o obličku. Pochádza z Ubaitaby, malého mestečka chudobného brazílskeho severovýchodu, kde dospieval spoločne s deviatimi súrodencami, z ktorých boli štyria adoptovaní.

Pre zvedavosť prišiel o obličku

Akokoľvek ťažko bol skúšaný životom, na domácich OH v Riu de Janeiro sa chce stať prvým olympijským víťazom z tejto krajiny v odvetví. Má na to tri pokusy. „Zlatá medaila by pre mňa znamenala celý svet,“ vraví pred utorňajším finále C1 na 1000 m. Pritom do jedenástich rokov, asi ako každému brazílskemu chlapčiskovi, mu učarovala predovšetkým futbalka.

Okrem viditeľnej jazvy po operácii obličky má ďalšie už len na duši. Ináč pôsobí výzorom sebavedomého mladého muža s drahokamom blyštiacim sa v ľavom uchu a pravým ramenom posiatym tetovaniami. Je trojnásobný majster sveta (C1 na 500 m v Duisburgu 2013 a Moskve 2014, C2 na 1000 m v Miláne 2015). „Od jeho prvého kontaktu s vodou som si uvedomil, že má v sebe niečo výnimočné,“ tvrdí jeho tréner z detstva Figueroa Conceicao. Nevedel pochopiť, prečo ho prezývajú „sem rim„, v portugalčine „bez obličky„. „Ukázal mi jazvu a vyrozprával príbeh, ako chcel vidieť hada na strome. Spadol na skalu a v nemocnici mu museli vybrať jednu obličku.“

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 11. deň

Za trest súťažil so staršími

Queiroz nebol bezproblémový zverenec. Keď mu kouč zakázal plávať v znečistenej rieke, kde trénovali, neposlúchol. Za trest ho na národnom šampionáte zaradil do kategórie so staršími pretekármi. „Vraví: ‚Nijaký problém‘. A skončil druhý,“ spomína tréner. Potom to už s Queirozovou kariérou šlo prudko nahor. V roku 2011 sa stal juniorským svetovým šampiónom a o dva roky neskôr získal prvý titul majstra sveta. Koučuje ho Španiel Jesus Morlán.

V Lagúne Rodriga Freitasa v južnej časti Ria má počas olympijských pretekov žičlivé prostredie. V publiku mu drukuje matka aj mnohí priatelia. „Cítim sa skutočne ako doma. Veď dva roky som tu žil, takže lagúnu dobre poznám. Keď sa dvihne vietor, je to tu komplikované. Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo vyhrať druhú rozjazdu a postúpiť do A-finále. Azda to vo finále bude ešte lepšie,“ želá si 22-ročný Isaquias Queiroz dos Santos a dodáva: „Stať sa špičkovým športovcom, k tomu vedie kľukatá cesta. Nie je to jednoduché. Musíte ísť každý deň až na smrť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016

Odporúčané články