Kaliňák nemusí vysvetliť obvinenie Špirka, opozícia neuspela

Opoziční členovia ústavnoprávneho výboru sa pokúsili pozvať ministra vnútra Roberta Kaliňáka na ďalšie zasadnutie, aby prišiel vysvetliť stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka. Uznesenie však členovia výboru neschválili.BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Na utorkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR sa pokúsili opoziční poslanci pozvať ministra vnútra Roberta Kaliňáka na ďalšie zasadnutie, kde by vysvetlil stíhanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, ktorý dozoruje vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Uznesenie však členovia výboru neschválili.

Predseda výboru za Smer-SD Róbert Madej sa domnieva, že živé trestné kauzy by nemali byť predmetom ústavnoprávneho výboru. I napriek tomu však člen výboru Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA tvrdí, že podľa neho „nezákonné trestné stíhanie Vasiľa Špirka“ by mal prísť na výbor vysvetliť minister vnútra Robert Kaliňák, pod ktorého ministerstvo patria všetky orgány činné v trestnom konaní, teda tie, ktoré majú vyšetrovať prípad podozrivých obchodov Kaliňáka s podnikateľom podozrivým z daňových podvodov Ladislavom Bašternákom.

Na výbore členovia hlasovali o dvoch uzneseniach. Ani jedno členovia neschválili. Prvým bolo, aby bol minister vnútra Kaliňák pozvaný na výbor, kde by situáciu objasnil a druhé neschválené uznesenie bolo vyjadrenie znepokojenia nad situáciou vo veci nezákonného stíhania Vasiľa Špirku.

Na výbore 5. septembra špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyhlásil, že obvinenie prokurátora Špirka ho šokovalo a zasiahlo. „Strašne som ho chcel na špeciálnej prokuratúre,“ povedal na adresu Špirka s tým, že práve on mu pridelil citlivé kauzy vrátane preverenia obchodných aktivít ministra vnútra. Kováčik vyzval opozičných poslancov, aby o všetkých citlivých kauzách spolu viedli odbornú diskusiu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články