Kaliňák: Ďalšiu vlnu migrácie by Európa neprežila

Pre schengen by nezastavenie migračnej vlny znamenalo jeho ohrozenie, avšak nie jeho úplný koniec.BRATISLAVA 24. decembra (WebNoviny.sk) – Ďalšiu podobnú vlnu migrácie, akú Európa zažíva, by z ekonomického ani bezpečnostného hľadiska neprežila, nejde pritom v tomto prípade len o terorizmus.

Ako ďalej povedal minister vnútra Robert Kaliňák v rozhovore pre agentúru SITA, nechce si ani len predstaviť, čo by to znamenalo, keby sa migráciu zastaviť nepodarilo. „Musí sa to dať zastaviť,“ poznamenal. Pre schengen by jej nezastavenie znamenalo jeho ohrozenie, avšak nie jeho úplný koniec.

Minischengen podľa Kaliňáka nemá význam

Zrušenie schengenu ako aj rôzne mini témy zo strany niektorých politikov by mali podľa neho nedozerné ekonomické následky. „Vytvorenie tzv. minischengenu alebo čohokoľvek iného nemá nielen význam, ale fakticky to ani nie je technicky možné, takže sú to podľa mňa len vyjadrenia pre novinárov,“ povedal s tým, že krízu vyriešiť musia.

Šéf rezortu vnútra pripomenul situáciu v Belgicku v štvrti Molenbeek, kde je možné nájsť všetkých tých, ktorých potrebujete, a teda islamských militantov. „Čo to znamená? Robilo Belgicko dobre integráciu prisťahovalcov alebo si vytvorili vlastné bruselské sídlisko, kde všetkých nájdete? Vytvorenie moslimského segregovaného sídliska v tejto podobe predsa nie je úspešná integrácia, nie sú integrovaní, sú vo vlastnej komunite,“ povedal pre agentúru SITA.

Slovensko sa pripravuje na všetky scenáre

Títo ľudia sa podľa jeho slov neprispôsobujú kultúre, v ktorej majú žiť, no vytvárajú nové priestory, kde sa ľudia, ktorí sa nevedia sami realizovať, môžu stať radikálnejšími a idú do extrémistických skupín. „A odtiaľ je už skutočne len veľmi malý krok k terorizmu,“ doplnil.

Úlohou Kaliňáka, ako sám tvrdí, je byť schopný riešiť situáciu v krízových časoch. „Dá sa povedať, že sa pripravujeme na všetky scenáre, ktoré by mohli nastať a našou úlohou je v prvom rade garantovať bezpečnosť Slovenska a jeho občanov, čo je moja úloha, ktorú musím plniť do posledného dňa. Kým budem mať tento mandát, Slovensko bude pripravené, budem sa snažiť čo najlepšie s takouto krízou vysporiadať,“ vysvetlil minister na záver.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. decembra 2015

Odporúčané články