Jana Velďáková dosiahla svoj najlepší výsledok na olympiáde

Na olympiáde v Riu de Janeiro zatiaľ žiadny zo slovenských atlétov v technických disciplínach z kvalifikácie nepostúpil do finále.RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Jana Velďáková bude chýbať vo finále súťaže diaľkarok na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Skúsená 35-ročná reprezentantka dosiahla v kvalifikačnej B-skupine výkon 648 cm, ktorým zaostala o 5 cm za poslednou postupujúcou, Britkou Jazmin Sawyersovou. V súčte oboch skupín a teda celej kvalifikácie skončila na 15. mieste.

Pre členku VŠC Dukla Banská Bystrica s osobným rekordom 675 cm je to najlepšie umiestnenie v tretej olympijskej účasti. V roku 2008 v Pekingu zostala bez platého pokusu, o štyri roky neskôr v Londýne sa lúčila rovnako v kvalifikácii, ale až na 27. mieste. V Riu začala J. Velďáková svoje kvalifikačné vystúpenie so 645 cm, druhým pokusom v miernom protivetre -0,1 m/s sa zlepšila na 648, ale v treťom dosiahla len 629 a rozlúčila sa.

„Jednou nohou som bola vo finále, ale druhou von. Skoky neboli zlé, no neboli vytiahnuté vyššie. Jednoducho sa mi nedarilo lepšie odraziť. Niektoré dievčatá na tom boli aj horšie, napríklad Netteyová či Prinsloová. Tie majú naskákané sedem metrov a skončili za mnou. Ja som čiastočne spokojná. Päť centimetrov ma bude mrzieť, ale dosiahla som svoje najlepšie umiestnenie na olympiáde. Som pätnásta na svete a nemám si čo vyčítať, dala som do toho maximum,“ uviedla Jana Velďáková po kvalifikácii.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Víťazkou kvalifikácie sa stala Srbka Ivana Španovičová, ktorá dosiahla 687 cm. Okrem nej splnili prísny kvalifikačný limit 675 už len dve pretekárky: Nemka Malaika Mihambová (682) a Američanka Brittney Reeseová (678). Ďalších deväť diaľkarok postúpilo do finále horšími výkonmi, čo bola veľká šanca aj pre J. Velďákovú. Nevyužila ju. Zverenkyňa Radoslava Dubovského postúpila do Ria vďaka novému osobnému rekordu z konca júna tohto roku, ktorý má hodnotu práve kvalifikačného limitu na postup do finále: 675 cm.

Na OH v Riu de Janeiro zatiaľ žiadny zo slovenských atlétov v technických disciplínach nepostúpil do finále. Pred Janou Velďákovou neuspela v kvalifikácii trojskoku jej sestra-dvojča Dana Velďáková a rovnako sa nedarilo ani kladivárke Martine Hrašnovej a výškarovi Matúšovi Bubeníkovi. Šancu bude mať ešte kladivár Marcel Lomnický.

ATLETIKA: Diaľka – ženy – kvalifikácia
– 12 najlepších do finále

1. Ivana Španovičová (Srb.) 687 cm, 2. Malaika Mihambová (Nem.) 682, 3. Britnney Reesová (USA) 678,…15. Jana Velďáková (SR) 648 – nepostúpila

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016

Odporúčané články