Ján Budaj ponúka spoluautorstvo na návrhu poslancom vládnej koalície, ktorí jeho návrh podporili už na jar.BRATISLAVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO) sa opätovne pokúsi presadiť zrušenie amnestií udelených Vladimírom Mečiarom. Ako povedal na tlačovej besede, na novembrovú schôdzu chce predložiť návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Spolupredkladateľstvo návrhu ponúka tým poslancom vládnej koalície, ktorí mali odvahu podporiť jeho návrh už na jar.
Budaj pripomenul, že z vládnej koalície za jeho návrh hlasovali napríklad Béla Bugár, František Šebej, Anton Hrnko, Elemér Jakab, Katarína Cséfelvayová či Martin Fedor. Väčšina poslancov koalície sa vtedy zdržala hlasovania. „Keď stojíme nad hrobom Michala Kováča treba povedať, že nikto iný nemá možnosť uzavrieť tento príbeh, len poslanci NR SR. Pozostalí nie sú v tejto veci len jeho rodinní príslušníci, ale všetci občania SR,“ uviedol. Budaj si je istý, že raz k „zrušeniu Mečiarových samoamnestií príde“.
V apríli ten istý návrh podporilo 55 poslancov
Budaj v apríli do parlamentu predložil návrh ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii. Jeho návrh podporilo 55 poslancov. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.
Budaj zdôrazňuje, že neoddeliteľnou súčasťou a podmienkou právneho štátu je také konanie a rozhodovanie ústavných činiteľov, ktoré je založené na prirodzenej spravodlivosti a slušnosti, a nevyvoláva podozrenie zo zneužívania verejných funkcií a právneho poriadku.
Amnestie niekdajšieho premiéra Mečiara však podľa neho vyvolávali podozrenia, že ide o zamedzenie dôsledného vyšetrenia a spravodlivého uzavretia trestných činov súvisiacich so zavlečením občana Slovenskej republiky do zahraničia.
Amnestie bránia pokračovaniu vyšetrovania únosu Kováča ml. a vraždy Remiáša.
Budaj tiež pripomína, že amnestie boli udelené v súvislosti so skutkami, pri ktorých existuje podozrenie, že sa na trestnej činnosti pri nich podieľali aj štátne orgány. „Takýmito amnestiami boli potlačené princípy právneho štátu a došlo k zásahu do prirodzenej spravodlivosti a slušnosti v práve,“ zdôrazňuje poslanec. Podľa neho závažným zásahom do právneho štátu bolo tiež amnestovanie rozhodnutia vysokého vládneho činiteľa (ministra vnútra Gustáva Krajčiho) zmariť riadne pripravené a prezidentom vyhlásené referendum z 23. a 24. mája 1997.
Nevyšetrenie všetkých činov, ktorých sa týkajú tzv. Mečiarove amnestie, bolo podľa Budaja poškodením základov demokratického štátu a dodnes relativizuje právnu istotu občanov v Slovenskej republike.
„Neprijatím obsahovo takmer zhodných návrhov ústavných zákonov o zrušení tzv. Mečiarových amnestií, ktoré boli NR SR predložené v rokoch 2011 a 2014, sa dodnes neumožnilo orgánom činným v trestnom konaní stíhať páchateľov predmetných skutkov, a nezávislému súdu rozhodnúť o prípadnej vine páchateľov,“ konštatoval Budaj s tým, že amnestie účinne bránia pokračovaniu vyšetrovania únosu Michala Kováča ml. a tiež vraždy Róberta Remiáša.
Predkladateľ zákona verí, že v NR SR niet ani jediného poslanca, ktorý by si neprial vyšetrenie únosu Michala Kováča ml. a vraždy Róberta Remiáša.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
14. októbra 2016