Islamský štát na ústupe popravuje a berie rukojemníkov

Ide zrejme aj o výstrahu obyvateľom Mósulu pred ústretovosťou k vládnym silám a ich zastrašovanie. MÓSUL 27. októbra (WebNoviny.sk) – Militanti džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) popravili v dedinách južne od irackého mesta Mósul najmenej 65 ľudí, väčšinou vojakov a policajtov. Agentúru Reuters o tom vo štvrtok informoval kurdský politik Hošjár Zebarí, ktorý uviedol, že k popravám došlo pred tromi dňami v obciach, ktoré v minulosti ovládol IS, pričom sa tak stalo zrejme na výstrahu.

Zebarí okrem toho dodal, že po začiatku operácie vládnych síl a ich spojencov na oslobodenie mesta Mósul začali islamisti brať obyvateľov okolitých obcí ako rukojemníkov. Podľa jedného z členov zastupiteľstva provincie Ninive bral IS rukojemníkov v každej dedine, z ktorej ustupoval. Podľa poslancovho názoru ide zrejme aj o výstrahu obyvateľom Mósulu pred ústretovosťou k vládnym silám a ich zastrašovanie.

Odporúčame:

Elitné iracké jednotky objavili pri Mósule sieť tunelov

Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo

Zložte zbrane, vyzvala iracká armáda islamistov v Mósule

Ofenzíva s cieľom oslobodiť Mósul sa začala minulý pondelok. Očakáva sa, že táto bitka bude najväčšou v Iraku od americkej invázie do tejto blízkovýchodnej krajiny z roku 2003. Na pozície IS útočí viac ako 25.000 ozbrojencov z radov irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a štátom schválených šiitských milícií. Ich spoločnú ofenzívu podporuje náletmi koalícia vedená Spojenými štátmi.

Predpokladá sa, že bitka o Mósul môže trvať celé týždne, dokonca aj mesiace. V Mósule sa podľa odhadov stále nachádza viac ako milión ľudí. Mósul je v rukách islamistov od leta roku 2014, keď sa im podarilo zmocniť veľkých častí územia na severe a západe Iraku. Od vlani však IS utrpel sériu porážok a prišiel o kontrolu nad veľkou časťou dobytého územia, takže Mósul je jeho poslednou veľkou baštou v Iraku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. októbra 2016

Odporúčané články