Islamský štát chcel okrem Paríža útočiť aj v iných krajinách

Terčmi útokov mali byť nákupné centrá a ‚pravdepodobne aj supermarket v Paríži‘.WASHINGTON/PARÍŽ 6. septembra (WebNoviny.sk) – Džihádistická organizácia Islamský štát (IS/Dáiš) plánovala 13. novembra 2015 – v čase série teroristických útokov v Paríži, aj ďalšie atentáty na iných miestach Európy. Informovala o tom v noci na piatok americká televízna stanica CNN.

Pri svojom tvrdení vychádzala zo štúdia tisícov strán dokumentov a fotografií pochádzajúcich od tajných služieb rozličných európskych krajín vrátane Francúzska. CNN kontaktovala aj viacero ľudí, ktorí sú zapojení do vyšetrovania atentátov z vlaňajšieho novembra v Paríži. Na základe dokumentov a výpovedí informovaných zdrojov CNN konštatovala, že IS očakával, že „jatky v novembri 2015 budú ešte väčšie a mal v pláne uskutočniť na iných miestach ďalšie atentáty“.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Televízia spresnila, že podľa vyšetrovateľov mal IS v pláne, že vyslané osoby zaútočia v Holandsku a na ďalšie ciele vo Francúzsku. Terčmi útokov mali byť nákupné centrá a „pravdepodobne aj supermarket v Paríži“. Zdroje CNN bližšie informácie o cieľoch predpokladaných atentátov neuviedli.

Informácie od rôznych tajných služieb naznačujú, že Dáiš „zdvojnásobil svoje úsilie infiltrovať svojich ľudí do Británie, aby tam spáchali atentáty“.Dokumenty, ktoré má CNN k dispozícii, ukazujú, že páchatelia útokov v Paríži sa pripravovali metodicky a organizovane, i to, ako Dáiš pred atentátmi pripravoval ich aktérov. Páchatelia používali na komunikáciu aplikácie, ako Viber, Telegram či WhatsApp, pričom ich správy boli šifrované, aby unikli pozornosti polície.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Americká spoločnosť CNN tiež uviedla, že dvom džihádistom sa vôbec nepodarilo do Francúzska dostať. Sýriu opustili trasami využívanými utečencami – rovnako ako dvaja samovražední atentátnici, ktorí 13. novembra 2015 podnikli útok v blízkosti Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis. Alžírčana Adela Haddadiho a jeho pakistanského komplica Muhammada Usmana však zdržali v Grécku problémy s dokladmi.

Do Rakúska sa tak dostali až 14. novembra a čakali tam na tretieho spolupáchateľa, Abida Tabaouniho, ktorého identita až doteraz nebola známa. Tento Maročan bol od zadržania svojich spomínaných dvoch komplicov nezvestný. Napokon sa ho podarilo zadržať v júli v Bruseli, odkiaľ by mal byť čoskoro vydaný do Rakúska. Podľa CNN boli všetci traja muži v kontakte s istým abú Ahmadom, jedným z veliteľov IS v Sýrii.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. septembra 2016

Odporúčané články