Iránska aktivistka vyhrala súboj s organizátormi olympiády

Žena prišla na zápas základnej B-skupiny volejbalového turnaja mužov medzi Iránom a Ruskom s nápisom „Pustite iránske ženy na ich štadióny“ a usporiadatelia sa chvíľu radili, čo s ňou. Napokon však mohla ostať.

RIO DE JANEIRO 16. augusta (WebNoviny.sk) – Iránska aktivistka Daria Safaiová môže na olympijských hrách v Riu de Janeiro opäť slobodne šíriť posolstvo, že ženy v jej vlasti majú rovnaké právo navštevovať športové podujatia ako muži. V pondelok prišla na zápas základnej B-skupiny volejbalového turnaja mužov medzi Iránom a Ruskom s nápisom

Pustite iránske ženy na ich štadióny“ a usporiadatelia sa chvíľu radili, čo s ňou. Napokon však nenašli dôvod, pre ktorý by jej to mali zakázať. Mohla zostať v hľadisku aj s transparentom.“Povedali, že môžem zostať, tak som tu,“ poznamenala Safaiová, ktorá našla menej pochopenia u organizátorov v sobotu na stretnutí Iránu s Egyptom. Vtedy jej olympijskí činovníci oznámili, že politické heslá sú na podujatí neprijateľné. Odvetila im, že nejde o politiku, ale o rodovú rovnosť, no aj tak sa musela zbaliť.

Iránci v pondelok podľahli obhajcom zlatých medailí z Londýna Rusom 0:3, ale Safaiová zvíťazila a v očiach sa jej zaleskli slzy šťastia, keď jej ostatní diváci vyjadrovali podporu spoločnými fotografiami a gestami priateľstva a mieru.

Tento nápis pre mňa veľa znamená. Ľudia ma dnes chránili,“ ďakovala rodáčka z Teheránu, ktorá si našla druhý domov v Belgicku. V Iráne majú ženy zákaz vstupu na športové podujatia od islamskej revolúcie v roku 1979. Pred dvoma rokmi vzbudil pozornosť zahraničných médií prípad Ghoncheh Ghavamiovej, ktorú zadržali pri pokuse porušiť segregačné zákony a vstúpiť do teheránskeho Azadi Stadium na zápas volejbalovej Svetovej ligy mužov medzi domácim výberom a Talianskom. Dlho ju držali v neslávne známom väzení Evin, neskôr odsúdili na jeden rok, údajne za šírenie protištátnej propagandy.

Mužská volejbalová reprezentácia Iránu sa kvalifikovala na olympijské hry prvý raz v histórii a postúpila do štvrťfinále, kde ju v stredu čaká súboj s víťazom A-skupiny Talianskom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016

Odporúčané články