Iránčania vraj odhalili prípravu série bombových útokov

Úrady v prevažne šiitskom Iráne v posledných týždňoch viackrát upozornili, že sunnitskí radikáli z IS sa teraz zameriavajú práve na Irán.Teherán 5. júla (WebNoviny.sk) – Skupine militantov napojenej na džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS/Dáiš) bolo vyplatených 600.000 eur za spáchanie bombových útokov na 50 miestach v Teheráne a ďalších iránskych veľkých mestách. Vyplynulo to z dokumentu odvysielaného v pondelok iránskou štátnou televíziou.

Úrady v prevažne šiitskom Iráne v posledných týždňoch viackrát upozornili, že sunnitskí radikáli z IS sa teraz zameriavajú práve na Irán. Iránske spravodajské služby pred dvoma týždňami informovali, že zmarili veľký teroristický útok, pričom zadržali 10 podozrivých islamských militantov a zaistili asi 100 kilogramov výbušnín, ktoré mali byť použité v bombách nastražených v autách, ako aj pri samovražedných atentátoch na frekventovaných verejných miestach.

Odporúčame:

Iránske úrady stopli reformistický denník, príliš kritizoval

V rámci spomínaného 15-minútového televízneho dokumentu zazneli aj rozhovory s dvoma ozbrojencami, ktorí po svojom zatknutí prezradili plány na teroristické operácie. Zábery zo skrytej kamery, zverejnené vo filme, ukázali členov skupiny údajne pri nákupe a preprave chemických látok a bytovej chémie, ktorá môže byť použitá na výrobu výbušnín. Ku koncu filmu sa na záberoch objavili bezpečnostní agenti – so zbraňami, kuklami a nepriestrelnými vestami -, ako útočia na dom a spútavajú podozrivých.

Členovia iránskych Revolučných gárd bojujú proti IS v susednom Iraku, pričom ide o súčasť podpory šiitmi vedenej irackej vláde. Príslušníci iránskych elitných gárd a dobrovoľníci bojujú proti Dáišu aj v Sýrii, a to na strane prezidenta Bašára Asada, ktorého armáda sa snaží potlačiť sunnitských povstalcov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júla 2016

Odporúčané články