Iniciatíva Inakosť plánuje oceňovať pozitívne príklady LGBTI osôb a vylepšiť Dúhový pride

380727_duhovy pride 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – S cieľom zviditeľňovať pozitívne príklady LGBTI osôb plánuje Iniciatíva Inakosť oceňovať. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ iniciatívy Martin Macko.

Osobitný motív

„Výročnými cenami chceme oceniť ľudí, ktorí pozitívnym spôsobom zviditeľňujú seba a komunitu, takisto aj spojencov väčšinovej spoločnosti v médiách a kultúre. Vhodný termín na to je Medzinárodný deň boja proti homofóbii, ktorý si pripomíname v máji, a vtedy aj usporiadame slávnostný večer udeľovania cien,“ informoval Macko a dodal, že nominácie by mali prichádzať od širokej verejnosti.

Podľa neho podujatia, ktoré iniciatíva organizuje, prispievajú k väčšej akceptácii LGBTI osôb na Slovensku. „Nenávisť voči sexuálnej orientácii je v trestnom zákone už aj ako osobitný motív pri verbálnych trestných činnostiach. Je to reakcia na problémy pri prvých dúhových pridoch a tá situácia sa určite zmenila. Za posledných päť rokov na tomto podujatí nebol žiadny incident z hľadiska bezpečnosti,“ vysvetlil.

Odmietanie spoločnosti

Podľa Macka je dôležité, že ľudia z komunity začali byť viac otvorení, prináša to však aj viac problémov, stretávajú sa totiž častejšie s diskrimináciou. Potvrdil to aj celoslovenský prieskum medzi LGBT komunitou, ktorý Iniciatíva Inakosť robila vlani.

„Ľudia, ktorí sú viditeľnejší sú aj viac konfrontovaní s odmietaním spoločnosti a častejšie to riešia. Zároveň sa ukazuje, že mladá LGBTI generácia je viac otvorenejšie ako boli tie staršie. Mladí sú aktívnejší v zasadzovaní sa za svoje práva a chcú situáciu riešiť teraz. Cítia sa ako občania v demokratickom štáte, tak aj požadujú od štátu služby, ktoré by im mal poskytovať ako ostatným,“ konštatoval Macko.

Dúhový pride v Bratislave chce iniciatíva tohto roku vylepšiť. Plánujú posilniť festivalovú časť a program presunúť na Námestie slobody, ktoré podľa nich poskytuje väčší priestor na rôzne aktivity. Inakosť plánuje tohto roku organizovať aj tematické konferencie o právach LGBTI komunity.

Viac k témam: Dúhový pochod PRIDE, Iniciatíva Inakosť, LGBTI, Martin Macko
Zdroj: Webnoviny.sk – Iniciatíva Inakosť plánuje oceňovať pozitívne príklady LGBTI osôb a vylepšiť Dúhový pride © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2019

Odporúčané články