• Fotonovinky
  • Hry v Riu budú iné, ale malo by to fungovať

Hry v Riu budú iné, ale malo by to fungovať

Koordinačná komisia MOV absolvovala poslednú návštevu v dejisku OH 2016 v Riu de Janeiro.RIO DE JANEIRO 14. apríla (WebNoviny.sk) – Brazíliou otriasa snaha opozície odvolať prezidentku Dilmu Rousseffovú, politici a podnikatelia sú namočení do trojmiliardového korupčného škandálu a krajina sa nachádza v jednej z najhorších ekonomických kríz vo svojich dejinách. A to všetko by mali prehlušiť ubezpečenia o zvládnutí blížiacich sa olympijských hier v Riu de Janeiro.

Tie zazneli aj po poslednej oficiálnej návšteve koordinačnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV). „Napriek strastiam a ťaživým ekonomickým podmienkam majú cieľ na dosah,“ konštatoval írsky člen inšpekčného tímu Patrick Hickey a jedným dychom upozornil, že prvé olympijské hry na juhoamerickom kontinente budú úplne iné ako Londýn 2012 alebo Peking 2008. Inými slovami: treba sa pripraviť na to, že nie všetko bude dokonalé. „Čakajú nás odlišné hry, ale bude to fungovať,“ tvrdí.

Politický chaos záverečné prípravy neovplyvní

Podľa šéfky komisie Nawal El Moutawakelovej sa politický chaos v krajine nepodpísal pod záverečnú fázu príprav a športoviská sú na 98 percent hotové. „Zostáva 114 dní a tisícky a tisícky drobných detailov, ktoré treba doladiť. Ich zvládnutie môže tvoriť rozdiel medzi priemernými a skvelými olympijskými hrami,“ pripomenula marocká olympijská víťazka v behu na 400 m z Los Angeles 1984.

Rousseffová čelí impeachmentu pre porušenie zákona. Jej vláda si požičala peniaze od štátnych bánk, aby zaplátala dieru v minuloročnom rozpočte. Prezidentka si pri obhajobe svojho kurzu neraz pomohla aj augustovým podujatím, ktoré nepochybne prispelo k súčasnému stavu brazílskej ekonomiky. „Ak zvládneme organizáciu olympijských hier, ak zvládneme aj paralympijské hry, potom dokážeme krajinu znova priviesť na cestu ekonomického rastu,“ povedala.

Pod ťažkosťami na brazílskej politickej scéne a v hospodárstve neustále tlejú staršie problémy spojené s prípravami OH 2016. Potvrdilo sa, že vírus zika spôsobuje závažné vrodené poruchy vrátane mikrocefálie novorodencov. Zo vstupeniek na súťaže OH sa zatiaľ predalo iba 60 percent, paralympijské číslo je ešte oveľa nižšie: 22 percent a organizátori veria, že ich vykúpi žreb futbalového turnaja. Vodné plochy pre jachtárske súťaže, veslovanie, rýchlostnú kanoistku a diaľkové plávanie naďalej vykazujú vysoký stupeň znečistenia vírusmi a v niektorých prípadoch aj baktériami z ľudských výkalov.

Z rozpočtu škrtnú 500 miliónov USD

Rozpočtový škrt vo výške 500 miliónov USD sa premietne do celého radu oblastí vrátane stravovania, dopravy či pompéznosti rámcových ceremoniálov. V niektorých športoviskách znížili divácku kapacitu a menej bude aj dobrovoľníkov.

Predĺžená trasa metra spájajúca štvrte Ipanema a Maracana s Olympijským parkom v západnej časti mesta by mala začať slúžiť mesiac pred otvorením OH, ale premávať bude iba v obmedzenej prevádzke. Štát Rio de Janeiro v snahe ušetriť znížil rozpočtovú kapitolu na poriadkové sily o 550 miliónov amerických dolárov, čo sa môže negatívne odraziť na bezpečnosti podujatia. Objavili sa aj obvinenia z korupcie pri zadávaní zákaziek na olympijské projekty, rieši ich federálna polícia.

„Napriek rôznym správam, klebetám a pochybnostiam môžu všetci vidieť, že prípravy sa uberajú správnym smerom,“ povedal starosta Ria de Janeiro Eduardo Paes pri návšteve inšpektorov v Olympijskom parku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2016

Odporúčané články