Horskí záchranári neodporúčajú túry do vysokohorského prostredia, platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

398131_lavina nizke tatry 676x507.jpg

POPRAD 3. januára (WebNoviny.sk) – Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje všetkých návštevníkov horských oblastí, aby vzhľadom na pretrvávajúce mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky zvážili všetky svoje aktivity v horskom a vysokohorskom teréne.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ako informuje HZS na webových stránkach, v polohách nad 1 500 m.n.m. sa stále očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 38 – 44 m/s (135 – 160 km/h).

Silný výskyt vetra sa očakáva vo Vysokých, Nízkych, Západných Tatrách i v Malej i Veľkej Fatre. Vo všetkých horských oblastiach je vo štvrtok zvýšené lavínové nebezpečenstvo – tretí stupeň.

Nová nádielka snehu

Polmetrová nádielka snehu v kombinácii s vetrom spôsobuje zvyšovanie lokálneho lavínového nebezpečenstva.

„Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Najrizikovejšie sú najmä záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie. Vymenovať konkrétne názvy dolín by bolo zdĺhavé, len v Tatrách sú ich stovky,“ uviedol pre agentúru SITA Jozef Janiga z HZS.

Horskí záchranári preto neodporúčajú túry do vysokohorského prostredia.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Malá Fatra, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Horskí záchranári neodporúčajú túry do vysokohorského prostredia, platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2019

Odporúčané články