Hnutie Sme rodina chcelo ochrániť pracovný trh pred cudzincami, ich návrh v parlamente neprešiel

399092_3j2a7826 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Skupina poslancov Národnej rady SR za hnutie Sme rodina v parlamente neuspela s návrhom novely Zákonníka práce.

Zavedenie hranice

Opoziční poslanci chceli novelou pracovného kódexu od začiatku mája tohto roka ochrániť slovenský pracovný trh v prospech občanov Slovenskej republiky pred zahraničnými pracovníkmi, ktorí sú zamestnávaní na Slovensku cestou pracovných agentúr dočasného zamestnávania alebo iných zamestnávateľov.

„Tento cieľ navrhujeme realizovať zavedením maximálnej 20 percentnej hranice počtu zahraničných pracovníkov, ktorí môžu byť zamestnávaní u zamestnávateľa prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania alebo inými zamestnávateľmi,“ uviedli poslanci za hnutie Sme rodina. Parlament však ich návrh neposunul do druhého čítania.

Ochrana pracovného trhu

Opoziční poslanci žiadali, aby vláda okamžite obmedzila udeľovanie pracovných povolení pre ľudí z krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie tak, ako to robilo Rakúsko a Nemecká spolková republika, ktorí roky svoj pracovný trh ochraňovali aj pred občanmi Slovenskej republiky.

Upozornili na to, že ešte v septembri 2015 pracovalo na Slovensku iba 1 300 Ukrajincov, ale v septembri minulého roka ich už bolo 3 500. Najradikálnejšie sa situácia zmenila v počte Srbov pracujúcich na Slovensku.

„V septembri 2015 ich u nás pracovalo tisíc, ale ku koncu októbra 2018 ich na Slovensku pracovalo vyše 14,4 tisíca,“ uviedli poslanci za hnutie Sme rodina.

Viac k témam: Národná rada Slovenskej republiky, novela zákona, pracovný trh, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk – Hnutie Sme rodina chcelo ochrániť pracovný trh pred cudzincami, ich návrh v parlamente neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019

Odporúčané články