Hnutie OĽaNO-NOVA kritizuje návrh štátneho rozpočtu

Rozpočet nie je podľa hnutia reformný, neobsahuje štrukturálne zmeny ani zásadné zvýšenie financií pre dlhodobo podfinancované rezorty.BRATISLAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA kritizuje návrh štátneho rozpočtu. Rozpočet nie je podľa hnutia reformný, neobsahuje štrukturálne zmeny ani zásadné zvýšenie financií pre dlhodobo podfinancované rezorty, ako sú školstvo či zdravotníctvo.

„Čísla v rozpočte nie sú reálne. Všetci dobre vieme, že Ficova vláda nedodržala ani v minulom či v tomto roku naplánovaný deficit verejných financií. Kažimírove čísla sú kamufláž a maľovanie lepšieho stavu, než aká je skutočnosť,“ uviedol poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Eduard

Odporúčame:

Dostál kritizuje návrh rozpočtu, neobsahuje číselné údaje

Zároveň tvrdí, že rozpočet je jasným dôkazom o rezignovaní vlády na zlepšovanie podnikateľského prostredia. „Naopak, vláda vyťahuje peniaze z vreciek občanov, živnostníkov a podnikateľov. Zvyšovanie daní a odvodov pokračuje aj po nástupe ďalšej Ficovej vlády. V budúcom roku firmy zaplatia najmenej 66 miliónov eur navyše,“ konštatoval

Deficit rozpočtu verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa prvého návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019, schodok by tak mal v budúcom roku klesnúť o 0,64 % HDP z tohtoročnej očakávanej úrovne 2,07 % výkonu ekonomiky.

Pôvodný plán na tento rok pritom počítal s deficitom o niečo nižším, na úrovni 1,93 % HDP. Celkové príjmy rozpočtu verejnej správy by podľa návrhu mali v budúcom roku dosiahnuť 32,735 mld. eur, pri výdavkoch v objeme 33,823 mld. eur. Schodok verejnej správy by tak mal predstavovať 1,089 mld. eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016

Odporúčané články