Hasiči radia verejnosti, ako prežiť bezpečné sviatky

Pri oslavách príchodu Nového roku eviduje Hasičský a záchranný zbor každoročne zvýšený počet výjazdov súvisiacich s neodborný používaním zábavnej pyrotechniky.

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Hasičský a záchranný zbor pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov a osláv príchodu Nového roku pripravil pre verejnosť súbor odporúčaní, ako ich prežiť bezpečne a bez rizika vzniku požiarov alebo zranení.

Ako na svojej internetovej stránke informovalo ministerstvo vnútra, hasiči pripomínajú, že v domácnostiach je vhodné využívať len certifikované vianočné osvetlenie. Osvetlenie je tiež vhodné vypínať v prípade, že obyvatelia z bytu alebo domu odchádzajú a nikto tam neostáva.

Vianočné stromčeky v domácnostiach by podľa odporúčania hasičov mali byť umiestnené tak, aby nestáli v bezprostrednej blízkosti vykurovacích zariadení alebo otvoreného ohňa. Pri príprave sviatočných pokrmov hasiči pripomínajú, že nie je vhodné nechávať pripravovanú stravu na sporákoch bez dozoru a tiež opakovane používať prepálený olej, ktorý by mohol vzbĺknuť.

Pri oslavách príchodu Nového roku hasiči každoročne evidujú zvýšený počet výjazdov súvisiaci s neodborným používaním zábavnej pyrotechniky. Aby sa podobným situáciám predišlo, hasiči pripomínajú, že nie je vhodné zapaľovať pyrotechniku priamo v rukách ani v blízkosti tváre. Varujú tiež pre opätovným zapaľovaním nevybuchnutej pyrotechniky alebo jej umiestňovaním do sklenených nádob. Pyrotechniku podľa hasičov nie je vhodné vyhadzovať z okien, balkónov a terás, pretože môže zapríčiniť požiar nižšie položených bytov alebo zaparkovaných áut. Rovnako hasiči vystríhajú pred tým, aby s pyrotechnikou prišli do priameho kontaktu deti alebo zvieratá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články