Grécko by malo obnoviť kontrolu nad svojimi financiami, tvrdí šéf Euroskupiny

353407_grecko 640x420.jpg

ATÉNY 26. septembra (WebNoviny.sk) – Grécko dosiahlo v posledných dvoch rokoch „veľmi veľký“ pokrok, čo znamená, že Atény môžu čoskoro obnoviť suverenitu pri správe svojich verejných financií. Vyhlásil to v pondelok predseda skupiny ministrov financií eurozóny (Euroskupiny) Jeroen Dijsselbloem.

Odporúčame:
Grécko zlepšilo stav verejných financií, dlh krajiny je však stále vysoký

Potvrdil tiež, že európski veritelia sú ochotní Grécku poskytnúť dodatočné úľavy pri splácaní obrovského verejného dlhu, ktorý dosahuje takmer 180 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Konkrétny mechanizmus má byť podľa neho pripravený začiatkom budúceho roka.

„Jasné vystúpenie (z medzinárodných úverových programov), úplné vystúpenie v auguste budúceho roka, to je náš spoločný cieľ, aby bolo Grécko opäť finančne nezávislé a robilo suverénne rozhodnutia,“ povedal Dijsselbloem po rokovaní s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v Aténach.

Odporúčame:
Slovensko patrí k najvyspelejším, preto musí pomáhať, tvrdí Cséfalvayová

Grécke ministerstvo financií aktuálne očakáva, že Atény si pred oficiálnym vystúpením zo záchranného programu dokážu ešte „niekoľkokrát“ zabezpečiť financovanie prostredníctvom súkromných dlhopisových trhov.

Prístup na globálne finančné trhy Grécko stratilo v roku 2010 a odvtedy je závislé na medzinárodných úverových programoch. Výmenou za finančnú pomoc krajina zaviedla rozsiahle úsporné opatrenia a reformy vrátane rozpočtových škrtov, zvyšovania daní a znižovania dôchodkov.

Viac k témam: ekonomika, Európska únia, Euroskupina, grécko, hrubý domáci produkt
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécko by malo obnoviť kontrolu nad svojimi financiami, tvrdí šéf Euroskupiny © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2017

Odporúčané články