Globálny ekonomický rast sa podľa investičnej banky UBS spomalí, problémom sú i politické ťažkosti

358047_ekonomika rast 676x451.jpg

NEW YORK 2. januára (WebNoviny.sk) – Globálny hospodársky rast sa v roku 2019 podľa prognózy investičnej banky UBS spomalí, keďže veľké svetové ekonomiky čelia prísnejšej menovej politike, slabšiemu zvyšovaniu miezd a politickým ťažkostiam.

UBS predpovedá, že po raste o 3,8 percenta v roku 2018 sa globálne hospodárstvo v roku 2019 spomalí a posilní o 3,6 percenta. Informoval o tom portál cnbc.com.

„Ekonomický rast USA bude obmedzovať zmenšujúci sa fiškálny stimul a vyššie úrokové sadzby,“ uviedli ekonómovia UBS. Čína pritom čelí dvojitému tlaku, a to zo strany amerických dovozných ciel a vytvárania novej rovnováhy hospodárstva.

Okrem toho silný domáci dopyt v eurozóne nebude dostatočný na to, aby vykompenzoval zmenšenie rastu exportu, uviedla investičná banka. UBS však dodala, že recesia je nepravdepodobná vzhľadom na terajšie tempo spotreby, investícií a rastu zamestnanosti.

Viac k témam: clo, eurozóna, hospodársky rast, úroková sadzba, zvyšovanie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – Globálny ekonomický rast sa podľa investičnej banky UBS spomalí, problémom sú i politické ťažkosti © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2019

Odporúčané články