Gajdoš žiada preveriť polovojenské zoskupenie Slovenskí branci, zvažuje aj legislatívne kroky

381924_img_1143 676x451.jpg

BRATISLAVA 23. júla (WebNoviny.sk) – Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) podáva podnet na Generálnu prokuratúru SR, a žiada preverenie činnosti polovojenského zoskupenia Slovenskí branci.

Gajdoš to uviedol v pondelok na tlačovom brífingu s tým, že iba Ozbrojené sily SR ponúkajú jediný legálny spôsob, akým môžu občania získať základy vojenského výcviku.

Spolupracujú s nimi aj profesionálni vojaci

Militantná organizácia Slovenskí branci využíva vojenské uniformy a viaceré znaky, ktoré môžu evokovať slovenskú armádu. Predstavitelia rezortu obrany preto chcú zvážiť aj legislatívne kroky, aby bolo používanie znakov Ozbrojených síl SR jasne vymedzené zákonom.

„Podávam podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preverila organizáciu takzvaných Slovenských brancov. Nie je možné, aby sa tu niekto na Slovensku hral na armádu. Chcem jasne zdôrazniť, že jediným legálnym spôsobom, ako získať vojenský výcvik, sú Ozbrojené sily SR. Počkáme na stanovisko Generálnej prokuratúry SR a následne podnikneme ďalšie opatrenia,“ povedal Gajdoš.

Odporúčame:
Iniciatíva #niejenamtojedno je znepokojená klubom Noční vlci a organizuje verejné zhromaždenie

S brancami údajne dokonca spolupracujú aj niektorí profesionálni vojaci, ktorí podľa Gajdoša momentálne však neporušujú platné zákony. „To však neznamená, že to v budúcnosti necháme len tak. Pokiaľ profesionálny vojak neporušil zákon, nemá jeho nadriadený právomoc ho disciplinárne stíhať,“ doplnil minister.

O podpise zmluvy neinformoval

Predstavitelia ministerstva sa vyjadrili aj k vyradenej technike, ktorá sa nachádza v areáli v obci Dolná Krupá, kde si zriadil základňu ruský motorkársky klub, známy ako Noční vlci. „Predanú vyradenú vojenskú techniku má prioritne kontrolovať Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré vydáva patričné povolenia a bez ktorých nie je možné vôbec techniku predávať,“ povedal minister obrany.

Odporúčame:
Noční vlci prišli na Slovensko provokovať demokratov a robiť nábor ľudí na Donbas, tvrdí Budaj

Kľúčovú úlohu v prenájme vyradenej vojenskej techniky zohral šéf Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič, ktorý uzatvoril zmluvu s Múzeom historických vozidiel Trnava, kde je konateľom Jozef Hambálek. Ten vlastní spomínaný areál, kde je vojenská technika momentálne uskladnená.

Čaplovič navyše o podpise zmluvy s Hambálkovým občianskym združením neinformoval svojich nadriadených, respektíve ministra obrany Petra Gajdoša. Ministerstvo nariadilo aj kontrolu techniky, ktorá je momentálne v múzeách a žiada aj vrátenie techniky z areálu motorkárskeho klubu do konca augusta tohto roka.

Noční vlci na Slovensku

Podľa medializovaných informácií si ruský motorkársky klub Noční vlci zriadil základňu v obci Dolná Krupá pri Trnave. Niektoré médiá zároveň priniesli letecké zábery vojenskej techniky, ktorá sa v súčasnosti nachádza v areáli.

Šéf klubu Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté USA a Kanadou. Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, Ministerstvo obrany SR, Noční vlci, Peter Gajdoš, Slovenskí branci
Zdroj: Webnoviny.sk – Gajdoš žiada preveriť polovojenské zoskupenie Slovenskí branci, zvažuje aj legislatívne kroky © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júla 2018

Odporúčané články