Francúzsko bude presadzovať čiastočne odpustenie dlhu Grécka

PARÍŽ/ BERLÍN 22. mája (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že jeho vláda bude presadzovať dohodu o čiastočnom odpustení dlhu Grécku.

Hovoril s premiérom Alexisom Tsiprasom

Úrad francúzskeho prezidenta informoval, že Macron v pondelok hovoril s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a zdôraznil „svoje odhodlanie dosiahnuť skorú dohodu o zmiernení bremena gréckeho dlhu z dlhodobého hľadiska.“

Pondelkový telefonický hovor bol prvým kontaktom medzi francúzskym prezidentom a gréckym premiérom od zvolenia Macrona za hlavu štátu.

Ministri financií Francúzska a Nemecka, Bruno Le Maire a Wolfgang Schäuble, na pondelkovej schôdzke vyjadrili presvedčenie, že sa dosiahne dohoda o uvoľnení ďalšej pomoci Grécku.

Odpustenie dlhu je otázkou budúcnosti

Šéf nemeckého rezortu financií však trvá na tom, že ďalekosiahlejšie odpustenie dlhu je otázkou budúcnosti. Schäuble zdôraznil, že „rozhodujúcou vecou sú štrukturálne reformy.“ Konštatoval, že „dodatočné opatrenia, ak budú potrebné“, prídu po skončení terajšieho programu núdzovej pomoci na budúci rok.

Grécky parlament minulý týždeň vo štvrtok schválil nové úsporné opatrenia, ktoré požadovali zahraniční veritelia krajiny. Opatrenia, ktoré majú priniesť úspory v sume 4,9 mld. eur a zahŕňajú ďalšiu redukciu penzií, sa budú realizovať do roku 2020.

Viac k témam: Francúzsko, grécka ekonomika, grécko
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko bude presadzovať čiastočne odpustenie dlhu Grécka © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2017

Odporúčané články