FIFA začala Blattera vyšetrovať pre astronomické odmeny

Etická komisia FIFA rieši financie pre Seppa Blattera, Jéroma Valckeho a Markusa Kattnera.ZÜRICH 9. septembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ešte nemá vybavené všetky účty so svojím bývalým prezidentom Seppom Blatterom. Jej etická komisia formálne otvorila disciplinárne konanie vo veci úplatku so Švajčiarom a ďalšími dvoma funkcionármi.

FIFA už začiatkom júna po prepustení finančného riaditeľa Markusa Kattnera referovala, že Nemec sa spolu s Blatterom a niekdajším generálnym sekretárom Jéromom Valckem za uplynulých päť rokov obohatili na bonusoch dokopy o 80 miliónov amerických dolárov (70,8 miliardy eur).

Dôkazy odhaľujú koordinované úsilie

Vyšetrovatelia etickej komisie za vyplatenými peniazmi a províziami vidia úplatky, korupciu, prijímanie darov a konflikt záujmov.

„Zdá sa, že dôkazy odhaľujú koordinované úsilie troch bývalých vrcholných predstaviteľov FIFA na vlastné obohatenie pomocou každoročného zvyšovania platov, bonusov z majstrovstiev sveta a ďalších prostriedkov vo výške viac ako 79 miliónov švajčiarskych frankov. To všetko v priebehu posledných piatich rokov,“ povedal v júni Bill Burck z americkej právnickej firmy Quinn Emanuel.

Blatter si za majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii nechal podpísať bonus 12 miliónov švajčiarskych frankov (10,9 miliardy eur) a rovnakú sumu mal dostať v prípade, že by dokončil funkčné obdobie 2015 – 2019.

Valckemu za MS pripadla odmena 10 miliónov švajčiarskych frankov (9,2 miliardy eur) a za MS 2018 v Rusku mal sľúbených ďalších 11 miliónov (10 miliónov eur). Kattnerovu zmluvu prepísali v máji 2015 krátko po razii švajčiarskych úradov v zürišskom hoteli Baur au Lac, kde zadržali viacerých futbalových činovníkov. Predĺžili ju do roku 2023 a pridali klauzuly o odstupnom v prípade jej predčasného ukončenia.

Blatter oznámil svoj odchod z FIFA krátko po svojom opätovnom zvolení

Švajčiarsky generálny prokurátor Michael Lauber otvoril vlani v septembri trestnoprávne konanie s vtedajším prezidentom FIFA Blatterom, v marci tohto roka sa ocitol v rovnakej pozícii aj Valcke. Oboch podozrievajú, že sa dopustili hrubých chýb pri správe cudzieho majetku.

Sepp Blatter oznámil svoj odchod z FIFA krátko po svojom vlaňajšom opätovnom zvolení na čelo organizácie. Začiatkom tohto roka sa stal jeho nástupcom bývalý generálny sekretár Európskej futbalovej únie (UEFA) Gianni Infantino. Medzitým čelil obvineniu z konfliktu záujmov a nelojálnosti, pretože v roku 2011 schválil netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov Michelovi Platinimu, bývalému prezidentovi UEFA.

V súčasnosti si odpykáva dištanc na šesť rokov, ale usiluje sa o jeho zrušenie na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne, ktorý v máji skrátil Platinimu rovnako dlhý trest na 4 roky zákazu pôsobenia, čím ho pripravil o možnosť pokračovať na čele UEFA. Francúzov nástupca vzíde z volieb vypísaných na 14. septembra. Blatter na výsledok odvolania u CAS stále čaká.

Valckemu etická komisia FIFA zastavila činnosť na 12 rokov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. septembra 2016

Odporúčané články