Ficova vláda avizuje zmeny v daniach, fajčiarov nepotešia

Daň z príjmov právnických osôb sa má znížiť, spotrebné dane z tabaku sa majú naopak zvyšovať.BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Podnikatelia by sa od novej vlády mali dočkať aj zmeny v daniach. Podľa programového vyhlásenia vlády, ktoré v stredu schválil nový kabinet, sa má okrem iného znížiť daň z príjmov právnických osôb na 21 % zo súčasných 22 %. Zároveň vláda sľubuje každoročné prehodnocovanie ďalšieho znižovania.

Odporúčame:

Ficova vláda má program, je vládou kontinuity a pokroku

Smer, SNS, Most-Híd a Sieť odtajnili koaličnú zmluvu

Priestor na zníženie dane podľa ministra financií Petra Kažimíra existuje. O tejto možnosti sám hovoril už počas predchádzajúcej vlády. „Som avizoval už dávnejšie možné zníženie dane z príjmov právnických osôb. Predchádzajúca vláda dávala dôraz na znižovanie nákladov práce, to znamená napríklad na zníženie zdravotných odvodov. Táto koalícia, ktorej aj Smer-SD je dnes členom, sa dohodla na inom spôsobe znižovania príjmov štátu, to znamená na znižovaní priamych daní pri dani z príjmov právnických osôb,“ povedal po rokovaní vlády.

Zvýšenie limitu na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov

Tak ako bolo avizované už po skonštruovaní nového kabinetu, aj podľa programového vyhlásenia sa má tiež zrušiť daňová licencia, teda poplatok, ktorý museli spoločnosti platiť aj v prípade vykázania straty. Daňové licencie sa podľa schváleného materiálu majú zrušiť počnúc rokom 2018.

Súčasťou programového vyhlásenia je aj rovnako avizované zvýšenie limitu na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, avšak bez ďalších konkrétnejších informácií.

O koľko by sa mohol limit paušálnych výdavkov zvýšiť, neprezradil ani minister Kažimír. Má sa o tom ešte rokovať. „Je to princíp, ktorý sme si dohodli v koaličnej rade. Samozrejme predpokladám, že v spolupráci s rezortom práce pristúpime k príprave zákona a budeme samozrejme rokovať v prvom rade so zástupcami živnostníkov a malých podnikateľov. Je to všetko otázka rokovania, ktoré je pred nami,“ dodal.

Vláda taktiež avizuje pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach s možnosťou ich rozšírenia na ďalšie odvetvia a tiež prehodnotenie daňovej a účtovnej legislatívy s cieľom podporiť investície. Ani v tomto prípade však programové vyhlásenie vlády žiadne detaily neprináša.

V programovom vyhlásení však vláda avizuje aj zvýšenie daní z tabaku. Ako sa uvádza v materiáli, tento krok sa má uskutočniť s dôrazom na ochranu zdravia obyvateľov. „Vláda zváži prijatie legislatívneho návrhu s vopred preddefinovaným zvyšovaním sadzieb dane na strednodobý časový horizont,“ píše sa v materiáli.

Boj proti daňovým únikom

Súčasťou programového vyhlásenia nového kabinetu Roberta Fica sú aj opatrenia v oblasti boja proti daňovým únikom.

Materiál spomína viacero konkrétnych opatrení. Mimo iného zavedenie superazisťovacieho príkazu do našej legislatívy, rozšírenie priameho elektronického prepojenia registračných pokladníc, zlepšenie využívania informácií týkajúce sa vlastníckych štruktúr na identifikovanie subjektov v daňových rajoch. Kabinet sa chce pozrieť aj na úpravu sankčných mechanizmov pri správe daní.

V programovom vyhlásení vlády sa pritom rovnako ako v tom predchádzajúcom pred štyrmi rokmi spomína aj zmena v zdaňovaní nehnuteľností podľa ich hodnoty. Tento zámer sa rezortu financií počas predchádzajúcej vlády zrealizovať nepodarilo, ako dôvod sa spomínali predovšetkým nedostatočné dáta nevyhnutné na stanovenie hodnoty nehnuteľností v jednotlivých lokalitách.

Podľa nového programového vyhlásenia sa vláda pokúsi vytvoriť technické predpoklady pre zmenu systému zdanenia nehnuteľností v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska smerom k určovaniu základu dane podľa hodnotového princípu. Cieľom má byť zvýšiť daňovú spravodlivosť a efektívnosť v oblasti miestnych daní.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. apríla 2016

Odporúčané články