V reakcii na prejav premiéra Roberta Fica v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu niektorí poslanci pripomenuli jeho predchádzajúce výroky súvisiace s utečencami a moslimami.ŠTRASBURG 6. júla (WebNoviny.sk) – Európska únia je úžasný a jedinečný projekt, ktorý priniesol mier a prosperitu a zrodil sa na troskách dvoch brutálnych vojnových konfliktov s desiatkami miliónov zbytočných obetí. Nijaký iný integračný projekt sa nikde inde na svete tak nevydaril.
Tak začal v Európskom parlamente v Štrasburgu premiér Robert Fico prezentáciu priorít slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Okrem predstavenia už známych priorít premiér apeloval na to, aby sa Únia nad sebou zamyslela a zlepšila komunikáciu s občanmi, ktorí jej podľa Ficových slov niekedy nerozumejú.
Premiér chce počas SK PRES naštartovať diskusiu o tom, ako by mala Únia vyzerať, čo by sa malo zmeniť, ako ju zjednodušiť. Napomôcť má tomu aj bratislavský summit, ktorý sa bude konať 16. septembra.
Fico trvá na tom, že táto schôdzka musí byť pripravená v spolupráci s európskymi inštitúciami. Nechce, aby lídri po summite skonštatovali, že všetko je poriadku, len ľudia EÚ nerozumejú. To by podľa neho len prehĺbilo nespokojnosť s Bruselom. Takisto sa chce ale vyvarovať otváraniu zmlúv o fungovaní Európskej únie.
Kľúčovou vo Ficovom prejave bola téma brexitu
Téma brexitu takisto patrila ku kľúčovým vo Ficovom vystúpení. Predreferendová kampaň bola podľa neho priam laboratóriom, „objavili sa v nej totiž mýty, klamstvá, polopravdy, ale aj silné argumenty o výhodnosti EÚ“. Fico skonštatoval, že si najprv musíme vyjasniť, čo je euromýtické ako zakrivenie banánov a v čom je Únia užitočná.
„Odchod Veľkej Británie z Európskej únie pravdepodobne reflektuje zlyhanie EÚ pokiaľ ide o zrozumiteľnú komunikáciu. EÚ musí byť pre občanov, musí počúvať kritické hlasy, musí sa stať pružnejšou, menej byrokratickou, musí sa zbaviť puncu elitárstva, aby ju bežný občan nevnímal ako vzdialenú,“ povedal v prejave Fico.
„Slovenské predsedníctvo je historicky prvým predsedníctvom, ktoré čelí dezintegrácii. Postavíme sa vzťahom Veľkej Británie a Európskej únie aktívne a zodpovedne,“ prisľúbil pred európskymi poslancami Fico. Dodal, že síce si proces odchodu vyžiada čas, ale nemožno ho pridlho odkladať, pretože vznikne priestor pre dezinterpretáciu a nestabilitu. „Ľudia si zaslúžia vedieť, čo im odchod prinesie,“ dodal.
„Cesta k štátnickým rozhodnutiam na tak historicky a kultúrne zložitom území Európy nie je priamočiara. Dostali sme sa, žiaľ, do fázy, keď musíme prekonať strach,“ pokračoval v prejave Fico. Spomenul pritom strach z migrácie pre možnú stratu kultúrnej identity, z terorizmu pre oslabený pocit bezpečia a z ekonomických problémov. „Ale musíme prekonať aj náš strach – politických lídrov, že sa nám nepodarí súčasné krízy zvládnuť a mám dojem, že toho sa naši občania boja najviac,“ dodal predseda vlády.
Preto podľa neho dôvera v EÚ padá. „Strach je najhorší radca. Má tendenciu naštartovať odstredivé sily v Európskej únii a tak prispieť k jej triešteniu a fragmentácii. Má sklon otriasť tak jej inštitucionálnou základňou ako aj našimi európskymi hodnotami a ideálmi,“ vyhlásil Fico.
Poslancov ubezpečil, že Slovensko sa bude zasadzovať za lepšiu ochranu hraníc, získavanie dôvery občanov v tento projekt, zdôraznil, že nesmieme zabudnúť na vízovú liberalizáciu a politiku rozširovania, ktorá je výrazným nástrojom pri stabilizácií štátov. Slovensko chce tiež prispieť k uzatvoreniu obchodných dohôd s USA i Kanadou.
Poslanci či predsedovia frakcií držia Slovensku palce
Na Ficov prejav reagovali aj predsedovia frakcií a europoslanci. Ficovi pripomenuli jeho výroky súvisiace s migračnou krízou. „Chýba jedno slovo – prijímanie, relokácia. Vyslovte toto slovo, budete sa cítiť lepšie,“ zareagoval šéf socialistov Gianni Pittella na Fica.
Takisto aj šéf Európskej ľudovej strany Manfred Weber šéfovi slovenskej exekutívy pripomenul, že „sme všetci zodpovední za boj proti populizmu, nielen v zahraničí, ale aj doma. Počas predvolebnej kampane na Slovensku sa rozdúchaval populizmus,“ dodal šéf najväčšej frakcie v EP s tým, že aj pravičiari chcú lepšiu ochranu hraníc a rozbíjať gangy prevádzačov, ale takisto chcú pomáhať ľuďom v núdzi. „Hovoriť takým tónom, ktorý naháňa strach, to nie je správny tón. Prosím, aby sa boj proti populizmu prejavoval vo všetkých prejavoch,“ uzatvoril Weber.
V pléne EP väčšinou prevládala zhoda, že poslanci či predsedovia frakcií držia Slovensku palce pri napĺňaní našich priorít. Poslanci naprieč politickým spektrom a krajinami ale hovorili o predchádzajúcich výrokoch premiéra napríklad o tom, že Slovensko neprijme moslimov.
Debata sa však netýkala len utečeneckej a migračnej krízy, ale poslanci EP sa vyjadrovali aj na adresu Visegrádskej štvorky, venovali sa ekonomickým otázkam, našim konkrétnym prioritám, ale aj Ficovmu osobnému príbehu ako úspešného politika, ktorý je desať rokov pri moci. Niektorí zástupcovia vyzvali Fica, aby mal odvahu pri obhajovaní suverénnych názorov či vyjadrili mu podporu pri riešení brexitu. Iní zase apelovali na to, aby bolo Slovensko solidárnejšie a európskejšie.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
6. júla 2016