Fico si uctil obete nacistov vo vypálenej obci Kalište

Minister obrany na spomienke pripomenul, že je dôležité podporovať tradície a nikdy nezabudnúť na to, že za mier a slobodu sa v každom prípade oplatí bojovať.BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a minister obrany Peter Gajdoš si uctili pamiatku obetí, ktoré v priebehu druhej svetovej vojny zavraždili nacisti v obci Kalište. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Pietny akt bol súčasťou 11. ročníka podujatia Stretnutie generácií, ktoré organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

„Boj za hodnoty, akými sú mier a sloboda, má nesporný význam v každej dobe. Obyvatelia Kališťa za ne zaplatili tým najcennejším, čo mali, svojím životom. To, že sa tu takto po rokoch dokážu stretnúť celé generácie ľudí je úžasné v tom, že sa sem aspoň na chvíľu symbolicky vráti život a zároveň tak spoločne vzdáme úctu tým, ktorí za svoju snahu vzoprieť sa nacizmu zaplatili krutú daň,“ povedal Gajdoš. Ako ďalej uviedol na tomto podujatí bol prvýkrát, no utkvie mu v pamäti.

„Rozhodne odporúčam všetkým, aby sa na ňom v ďalších rokoch zúčastnili. Je to určite aj odkaz pre mladé generácie, ktoré si tieto udalosti nepamätajú. Ja som mal to šťastie, že mne rodičia o vojne a zverstvách, ktoré s ňou súviseli, rozprávali,“ uviedol minister. Zároveň pripomenul, že je dôležité podporovať tradície a nikdy nezabudnúť na to, že za mier a slobodu sa v každom prípade oplatí bojovať.

Obec Kalište bola v marci 1945 vypálená nemeckými jednotkami a jej obyvatelia boli vyvraždení. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016

Odporúčané články