Fico doručil ústavnoprávnemu výboru dokumenty o právnickej praxi, Madej však potrebuje čas

401283_img_7531_copy 676x460.jpg

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Poslanec Národnej rady SR a šéf Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej zatiaľ nevedel konkretizovať, kedy by mali poslanci výboru opätovne rokovať a vyriešiť otázku 15-ročnej právnickej praxe expremiéra a kandidáta na ústavného sudcu Roberta Fica (Smer-SD).

Ten medzičasom doručil ďalšie dokumenty, ktoré ju majú dokazovať. Podľa Madeja je potrebný dostatočný čas na rokovanie výboru, najneskôr sa však bude zasadnutie konať v stredu 6. februára. Rober Fico je jediným uchádzačom, o ktorom poslanci diskutujú, zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky.

Patová situácia

Národná rada SR začne o budúcich sudcoch diskutovať práve 6. februára o 14. hodine. Zákonodarcov pritom tlačí čas, keďže už 16. februára uplynie mandát deviatim ústavným sudcom. Podľa platných pravidiel parlament zvolí 18 vhodných kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Medzi nimi bude aj nový predseda Ústavného súdu SR.

„Skutočne vám neviem povedať, kedy bude zvolané zasadnutie výboru. Najneskôr v stredu o tom musíme opätovne rokovať,“ potvrdil pre agentúru SITA Madej. Ústavnoprávny výbor zasadne už v pozmenenom zložení, keď poslanca za Most-Híd Petra Kresáka vystrieda jeho stranícka kolegyňa Irén Sárközy.

Práve jeho neúčasť na výbore spôsobila patovú situáciu, pre ktorú výbor neprijal uznesenie ku kandidatúre Roberta Fica. Predseda NR SR Andrej Danko za to Kresáka kritizoval a chcel, aby výbor rokoval ďalej a prijal k Ficovi jednoznačné stanovisko.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Chcel tiež, aby sa Kresák ako člen výboru na hlasovaní zúčastnil. Kresák potom oznámil odchod z výboru. Nie je nateraz známe, či bude Ficova prax uznaná. Aj v prípade takejto možnosti ho musí odobriť plénum Národnej rady SR a tiež prezident.

Nadpolovičná väčšina hlasov

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Čoraz viac sa hovorí o voľbe, ktorá čaká poslancov Národnej rady SR zrejme v priebehu februára.

Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Novinkou bolo verejné vypočutie kandidátov, ktoré sa konalo tri pracovné dni. Nezúčastnila sa no ňom iba Eva Fulcová, ktorá sa ospravedlnila pre hospitalizáciu. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku.

Kandidáti na ústavných sudcov

Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk.

Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico doručil ústavnoprávnemu výboru dokumenty o právnickej praxi, Madej však potrebuje čas © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019

Odporúčané články