Summit v Bruseli trval o niekoľko hodín dlhšie práve pre rokovania o dohode medzi Európskou úniou a Britániou. BRUSEL/BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Európska únia dala Veľkej Británii šancu, aby ostala v Únii. Po zasadnutí Európskej rady v Bruseli to skonštatoval slovenský premiér Robert Fico. Za dohodu s Britániou zahlasovali všetci premiéri a hlavy štátov. Podľa Fica je ale podstatné, že britský premiér David Cameron sa za dohodu postavil a bude viesť kampaň za zotrvanie Británie v dvadsaťosmičke. Britov najneskôr do konca roka 2017 čaká referendum o zotrvaní v EÚ.
Odporúčame:
Dráma sa skončila, Británia a Európska únia sa dohodli
Pokiaľ ide o jednotlivé požiadavky Londýna, podľa Fica sa celý problém zužoval len na problematiku sociálnych dávok. Rokovalo sa podľa neho o podstatne dôležitejších veciach, ako je vzťah členských krajín eurozóny k nečlenským krajinám, o postavení národných parlamentov, ale aj o konkurencieschopnosti EÚ. V tomto smere boli podľa slovenského šéfa vlády návrhy prijaté s porozumením, pretože môžu viesť k lepšiemu vnútornému životu v EÚ. „Ja sa teším, že v tomto smere dôjde k odbúraniu obrovského množstva zbytočnej legislatívy, ktorá zaťažuje podnikanie,“ skonštatoval Fico.
Dohoda musí prejsť ešte Európskym parlamentom
Posledný balík sa týkal sociálnych dávok, kde chcela Veľká Británia najmä zabrániť zneužívaniu sociálneho systému v Británii, ale súčasne aj dosiahnuť s EÚ určité ústupky. „Treba povedať, a čo považujeme my za najpodstatnejšie, je to, že obdobie, v rámci ktorého bude môcť Veľká Británia tieto opatrenia využívať, bude sedem rokov,“ informoval premiér. „Rovnako platí, pokiaľ ide o rôzne dávky spojené s výkonom práce, že obmedzenie môže trvať len štyri roky.
Ďalej platí, a to je veľmi dôležité v oblasti detských prídavkov, prechodné obdobie do roku 2020,“ priblížil obsah dohody Fico. Ako ďalej vysvetlil, deti, ktoré sú dnes na Slovensku, a ktoré poberajú rodinné prídavky z Veľkej Británie, sú chránené do roku 2020. „Potom bude platiť, že každý, kto sa bude rozhodovať pracovať a žiť vo Veľkej Británii, musí rátať s tým, že už budú platiť iné pravidlá, ako to bolo doteraz,“ uviedol s tým, že zároveň neplatí žiadna spätná účinnosť týchto ustanovení.
Upozornil ale, že dohoda musí prejsť ešte Európskym parlamentom. „Dohodu čaká veľká zaťažkávacia skúška v Európskom parlamente. Samotný predseda EP Martin Schulz upozornil, že tieto otázky môžu ešte vyvolať diskusiu,“ povedal Fico. „Ale keďže dohoda získala podporu všetkých prítomných premiérov a hláv štátov, myslím si, že sa to odrazí aj na rokovaní parlamentu. Predsa len poslanci EP reprezentujú konkrétne politické sily v jednotlivých krajinách,“ dodal.
Téza o ešte bližšej Európskej únii „dostala na frak“
Podľa Fica má dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou aj iný rozmer. „Prakticky prvýkrát sme pripustili dvojkoľajnosť vývoja v Európskej únii. Hovoríme veľmi jasne, že jedno tempo vývoja bude v eurozóne, kde sme všetci za väčšiu mieru integrácie, spájania sa, spolupráce. Druhé tempo bude medzi krajinami, ktoré nie sú členmi eurozóny,“ povedal Fico s tým, že téza o ešte bližšej Európskej únii „dostala na frak“. Štáty, ktoré majú trošku iný pohľad na integráciu, si podľa premiéra vymohli svoje postavenie.
„Ak to zoberieme a dáme na váhy, tak si myslím, že táto dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade. Bolo by veľmi zlé, keby v čase, kedy sú rozdielne názory na migráciu a kedy čelíme bezprecedentnej kríze, vychádzali na povrch nejaké javy potvrdzujúce, že nie sme schopní sa ani udržať pohromade,“ uviedol Fico s tým, že cítil veľký záujem udržať Úniu pohromade a nájsť riešenie.
„Na nedohode nemal nikto záujem. Som rád, že máme celý tento problém za sebou,“ uzavrel Fico po summite. Ten trval o niekoľko hodín dlhšie, ako bolo pôvodne naplánované práve pre vyjednávania súvisiace s dohodou.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
20. februára 2016