Fico: Budeme tlačiť na plán B, čo sa týka ochrany hraníc

Plán B počíta s posunutím ochrany vonkajšej európskej hranice na úroveň Macedónska a Bulharska. Slovensko na to ponúka primeranú technickú a personálnu pomoc.BRUSEL/BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico sa chystá na dvojdňovom summite, ktorý sa vo štvrtok začína v Bruseli, podporiť závery, že sa treba sústrediť najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice na úrovni Turecko-Grécko a súčasne implementovať Akčný plán EÚ-Turecko. Na druhej strane chce však vedieť, aký čas je potrebný na ich realizáciu. „Budeme jednoznačne tlačiť na plán B,“ avizoval pred odletom na štvrtkovom parlamentnom európskom výbore s tým, že má ísť o spoločné európske riešenie.

Plán B počíta s posunutím ochrany vonkajšej európskej hranice na úroveň Macedónska a Bulharska. Slovensko na to ponúka primeranú technickú a personálnu pomoc. Pripomenul, že Slovenská republika už pomáhala v Maďarsku a Slovinsku a v súčasnosti má 20 policajtov v Macedónsku.

„Ak sa to nepodarí, začnú sa krajiny uzatvárať a to bude koniec Schengenu. Bude to mať obrovské ekonomické dopady,“ podčiarkol Fico s tým, že najviac tečie do topánok Grécku. Podľa neho totiž hrozí, že ak začnú členské štáty pristupovať k opatreniam na svojich hraniciach, tak všetci migranti zostanú na území Grécka, z ktorého sa stane jeden veľký hotspot. „Čo pri svojich problémoch nebude schopné zvládnuť,“ dodal.

Na summite sa bude zasadzovať aj za urýchlenie zriadenia Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. Považuje za nenáležité, aby sa k tejto problematike viedla na európskej úrovni diskusia do konca júna, teda do konca holandského predsedníctva, a až potom majú nastúpiť konkrétne legislatívne

„Kedy to potom začne fungovať? V zime 2016? A na čo nám to je? Vonkajšiu hranicu potrebujeme chrániť teraz,“ upozornil. Podľa neho má migračná kríza aj sociálny charakter, pretože začína ohrozovať pokroky, ktoré dosiahli najmä nové štáty EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. februára 2016

Odporúčané články