Fanúšikovia a fanúšičky sa lúčili s Davidom Bowiem

Legendárny hudobník a spevák zomrel v nedeľu vo veku 69 rokov na rakovinu. BRATISLAVA 12. januára (WebNoviny.sk) – Fanúšikovia a fanúšičky po celom svete vzdali hold anglickému spevákovi a hudobníkovi Davidovi Bowiemu, ktorý zomrel v nedeľu vo veku 69 rokov. V pondelok večer sa v rodisku interpreta v Brixtone na juhu Londýna začali stretávať stovky ľudí, aby oslávili jeho život a kariéru. Pri múre, ktorý zdobí interpretov portrét, zapaľovali sviečky, kládli kvety a hrali a spievali jeho piesne. Mnohí si tvár pomaľovali podobne ako má Bowie na artworku albumu Aladdin Sane (1973). Neskôr si na poctu hudobnej legendy spoločne pripili. Fotografie hudobníka pritom počas celého večera premietali na stenu budovy miestnej knižnice.

Poctu Bowiemu vyjadrili aj v Los Angeles, kde k jeho hviezde na Hollywoodskom chodníku slávy fanúšikovia kládli kvety, zapálené sviece a sypali trblietky. Ďalší si zosnulého prišli uctiť pred jeho dom v New Yorku či dokonca pred jeho bývalý byt v Berlíne. Ľútosť nad smrťou hudobníka vyjadrili na sociálnych sieťach nielen fanúšikovia ale aj mnohí Bowieho kolegovia. „David bol vždy pre mňa inšpiráciou. Vo svojej práci bol nádherne trúfalý. Zažili sme spolu veľa dobrých chvíľ. Bol mojím priateľom. Nikdy na neho nezabudnem,“ napísal napríklad frontman kapely The Rolling Stones Mick Jagger.

Na Bowieho počesť usporiadajú 31. marca v newyorskej Carnegie Hall spomienkový koncert. Vystúpia na ňom napríklad The Roots, The Mountain Goats, Cyndi Lauper, Perry Farrell, Jakob Dylan či Ann Wilson. Podieľať sa na ňom bude aj producent a hudobník Tony Visconti, ktorý často spolupracoval s Bowiem. Organizátorom koncertu je podnikateľ a filantrop Michael Dorf, pričom výťažok z podujatia venujú rôznym organizáciám.

Informáciu o Bowieho úmrtí zverejnili jeho zástupcovia na sociálnych sieťach, kde uviedli, že interpret trpel rakovinou. Režisér Ivo van Hove, ktorý spolupracoval s Bowiem na aktuálnom muzikáli Lazarus, pritom pre dánsky rozhlas NOS povedal, že išlo o rakovinu pečene. „Povedal mi to pred rokom a troma mesiacmi, krátko po tom, ako sa to sám dozvedel…povedal, že to je rakovina pečene,“ uviedol van Hove.

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 v Londýne a patril k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách. Oceňované je najmä jeho novátorstvo zo 70. rokov, ktoré sa prejavilo na albumoch ako The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (1972), Aladdin Sane (1973), Young Americans (1975) či Heroes (1977). Na konte má 26 sólových štúdioviek, pričom tou poslednou je Blackstar, ktorú vydal 8. januára, teda v deň svojich 69. narodenín. Okrem toho nahral aj dva albumy s formáciou Tin Machine. Medzi jeho najznámejšie skladby patria Space Oddity, Changes, Life On Mars?, Fame, Heroes, Ashes To Ashes, Under Pressure (feat. Queen), Let’s Dance, China Girl alebo Dancing In The Street, ktorú nahral so spomínaným Jaggerom.

Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu dostal za prínos britskej hudbe. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie. V roku 1996 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Okrem hudby sa venoval aj herectvu, účinkoval napríklad v snímkach Muž, ktorý spadol na Zem (1976), Krásny gigolo, úbohý gigolo (1978), Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), Labyrint (1986), Posledné pokušenie Krista (1988), Twin Peaks (1992), Basquiat (1996), Mr. Rice’s Secret (2000), Zoolander (2001), Dokonalý trik (2006) či Rock zo strednej (2009). Bowie bol dvakrát ženatý, v rokoch 1970 až 1980 bola jeho manželkou americká modelka a herečka Mary Angela Barnett, ktorá mu porodila syna Duncana. V roku 1992 sa potom oženil so somálsko-americkou modelkou Iman, s ktorou mal dcéru Alexandriu Zahru.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016

Odporúčané články