Fajčiari si priplatia, zvyšuje sa daň z tabakových výrobkov

Ministerstvo financií tvrdí, že pripravilo návrh na zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov a plán na ďalšie roky so zámerom stabilizovať daňové príjmy a s dôrazom na ochranu zdravia spotrebiteľov.
BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Vládny kabinet v stredu odsúhlasil zvyšovanie spotrebných daní z tabakových výrobkov. Počíta s tým návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Ministerstvo v návrhu upresňuje, že pripravilo návrh na zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov a plán na ďalšie roky so zámerom stabilizovať daňové príjmy a s dôrazom na ochranu zdravia.

Hlavnými cieľmi, ktoré viedli k vypracovaniu návrhu novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, sú podľa ministerstva financií zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, zabezpečenie rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia a zdaňovanie nových tabakových výrobkov. Spotrebné dane by sa mali zvyšovať v dvoch krokoch. Od roku 2017 a od roku 2019. Návrh novely pritom predpokladá pozitívny vplyv na štátny rozpočet s dodatočným príjmom v rokoch 2017 a 2018 vo výške cez 32 mil. eur ročne a v rokoch 2019 a 2020 v sume vyše 68 mil. eur ročne. Podľa ministra financií Petra Kažimíra by tak cena najpredávanejších cigariet mohla pri každom zvýšení stúpnuť o zhruba 10 centov na škatuľku.

Ministri na stredajšom rokovaní vlády schválili aj návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty, v ktorej sa navrhuje okrem iného vyplácanie náhrady za zadržiavanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly. Súčasne sa nastavuje účinnosť pre priznávanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov v daňovom priznaní, teda samozdanenie dovozu tovaru platiteľom DPH, na obdobie, kedy bude dlh verejnej správy mimo sankčných pásiem ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Pôvodne malo toto opatrenie nadobudnúť účinnosť od 1. januára

Súčasťou predloženého daňového balíka rezortu financií je aj novela daňového poriadku, ktorá má byť pokračovaním akčného plánu boja proti daňovým únikom. Aj tento návrh kabinet v stredu schválil. Podľa návrhu sa má upraviť inštitút predbežného opatrenia, vytýkacieho konania, mení sa aj ustanovenie o námietke zaujatosti a zjednodušujú sa podmienky na povolenie odkladu a splátok. „Zavádza sa inštitút skráteného vyrubovacieho konania, vyrubovací rozkaz ako nový pružnejší spôsob vyrubenia dane,“ dodáva ministerstvo financií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016

Odporúčané články