Facebook zrušil stovky falošných účtov a skupín s väzbami na Irán a vysvetlil aj prečo

393919_europe_facebook_83790 4667ae28836740d4bbe862dec4a6b455 676x451.jpg

NEW YORK 1. februára (WebNoviny.sk) – Americká spoločnosť Facebook zrušila na rovnomennej sociálnej sieti a službe Instagram 783 stránok, účtov a skupín s väzbami na Irán.

Narušenie politiky a voľby

Stalo sa tak pre ich „koordinované neautentické správanie sa“. Facebook tento termín používa v prípade falošných účtov, ktoré fungujú s cieľom narušiť politiku a voľby, pripomína agentúra AP.

Účty na Facebooku a Instagrame sa klamne predstavovali ako miestni ľudia z dvoch desiatok krajín vrátane Afganistanu, Nemecka, Indie, Saudskej Arábie či USA. Zverejňovali spravodajské príspevky o súčasnom dianí, napríklad články zo štátnych iránskych médií o konfliktoch v Sýrii a Jemene.

Podľa spoločnosti účty minuli zhruba 30-tisíc amerických dolárov (v prepočte približne 26-tisíc eur) na reklamu, ktorú zaplatili v amerických dolároch, librách, kanadských dolároch a eurách.

Pomohol im Twitter

Facebook uviedol, že mu s vyšetrovaním pomohla spoločnosť Twitter, ktorá sa s ním podelila o informácie o podozrivej aktivite zaznamenanej na jej rovnomennej sieti. Spoločnosti spolu s ďalšími firmami z technologického priemyslu viac spolupracujú pri rušení takýchto účtov, a to práve vzájomným zdieľaním informácií.

Facebook takéto čistky na svojej sieti a službách vykonáva v posledných mesiacoch častejšie, pričom už zmazal účty napojené na skupiny v Mjanmarsku, Bangladéši či Rusku.

Viac k témam: facebook, Instagram
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook zrušil stovky falošných účtov a skupín s väzbami na Irán a vysvetlil aj prečo © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2019

Odporúčané články