Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa Františkovi poďakoval za to, že Európe opakovane pripomína jej pôvodné hodnoty. Vatikán 6. mája (WebNoviny.sk) – Pápež František si dnes – výnimočne vo Vatikáne – prevzal z rúk starostu nemeckého mesta Aachen Marcela Philippa prevzal tohtoročnú Cenu Karola Veľkého, udeľovanú za zásluhy o zjednotenie Európy. Cena sa tradične odovzdáva práve v Aachene.
Na slávnostnej ceremónii v Apoštolskom paláci sa zúčastnili aj predseda Európskeho parlamentu a vlaňajší držiteľ ceny Martin Schulz, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej rady Donald Tusk, s ktorými sa František predtým stretol na súkromnej audiencii. Starosta Aachenu vo svojom príhovore podľa agentúry DPA vyzdvihol dôležitú úlohu pápeža pre riešenie kríz v Európe. František sa podľa neho pozerá na Európu „očami južnej pologule“ a vidí jasne a bez závoja bohatstva „náš bizarný a do rozporov zapletený kontinent“.
Juncker sa Františkovi poďakoval za to, že Európe pripomína hodnoty
Za desivú označil Philipp „eróziu kultúrnych a morálnych zásad v Európe“. Konzumné správanie bohatej Európy je hanebné, „čiastočne deštruktívne“, varoval. Európa musí čeliť svojej globálnej zodpovednosti, čo však neznamená, že musí vyriešiť všetky problémy na svete alebo byť zodpovedná za ich vznik, ale znamená to žiť ľudskosťou.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz ocenil pápeža Františka ako cirkevného predstaviteľa, ktorý ľudstvu sprostredkuje dôležité hodnoty – mier, solidaritu a vzájomnú úctu. Ďalej povedal, že Európa zažíva búrlivé časy: kvôli utečencom možno dokonca stojí pred rozhodujúcou skúškou. Európa však prežíva aj krízu solidarity, ktorá postihla jej spoločné hodnoty. Preto je čas na boj za Európu a pápež František „nám dáva nádej, že sa to môže podariť“, uviedol Schulz.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa Františkovi poďakoval za to, že Európe opakovane pripomína jej pôvodné hodnoty. Okrem iného to, že Európania by mohli lepšie využiť svoju zodpovednosť a obrovský potenciál – pre utečencov, pre sociálnu spravodlivosť a pre rovnováhu medzi ľuďmi a národmi. Pápež podľa neho ukazuje, že solidarita a láska k blížnemu sú nielen pekne znejúce slová, ale aj hodnoty, ktoré zaväzujú k tomu, aby sa dodržiavali.
František vyzval Európu, aby pamätala na svojich zakladateľov
Pápež František v ďakovnej reči vyzval Európu, aby pamätala na svojich zakladateľov a ich ideály. „Mali tú odvahu nielen snívať o európskej myšlienke, ale odvážili sa radikálne zmeniť modely, ktoré priniesli iba násilie a skazu,“ povedal pápež. Tie plány nezastarali, ale dnes – viac ako inokedy – povzbudzujú k stavaniu mostov a rúcaniu múrov. Zakladatelia Európy by sa neuspokojili „s kozmetickými úpravami alebo krivolakými kompromismi na zlepšenie niektorých zmlúv“, ale smelo by položili nové, hlboko zakorenené základy, zdôraznila hlava katolíckej cirkvi.
Cena Karola Veľkého sa udeľuje od roku 1950 v Aachene za mimoriadne zásluhy o európske zjednotenie. Medzi jej držiteľov patria okrem iných aj bývalý československý a český prezident Václav Havel či nemecká kancelárka Angela Merkelová. V roku 2004 dostal „mimoriadnu“ Cenu Karola Veľkého taktiež vtedajší pápež Ján Pavol II. Oceneným za rok 2015 je predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
6. mája 2016