Európska komisia odmieta obvinenia Turecka, záväzky si plní

Európskej únii sa podarilo mobilizovať viac ako 2,2 miliardy eur z celkovo troch miliárd eur prisľúbených na pomoc pre utečencov v Turecku, zaznelo v stredu v Bruseli.BRUSEL 24. augusta (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) odmietla v stredu v Bruseli obvinenia, ktoré zaznievajú z tureckej Ankary a podľa ktorých si EK neplní svoje záväzky súvisiace s marcovou dohodou o utečencoch. „Jednoducho to nie je pravda,“ zdôraznil podľa tlačovej agentúry DPA hovorca EK.

Medzičasom sa Európskej únii podarilo mobilizovať viac ako 2,2 miliardy eur z celkovo troch miliárd eur prisľúbených na pomoc pre utečencov v Turecku, odznelo v Bruseli. Na sklonku júla došlo k schváleniu osobitnej pomoci vo výške 1,4 miliardy eur s cieľom pomôcť utečencom v Turecku. Znamená to, že sa suma dostala už na úroveň 2,24 miliardy eur. „Tu sa momentálne nachádzame, to sú fakty,“ zdôraznil hovorca. Prisľúbená suma troch miliárd eur sa týka obdobia rokov 2016-2017.

Turecká vláda už opakovane kritizovala, že finančné prostriedky z Bruselu plynú iba sporadicky. Krajina prijala asi tri milióny utečencov, ktorých väčšina pochádza so susednej, občianskou vojnou zmietanej Sýrie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2016

Odporúčané články