Európa sa správa ako americký pudlík a Trump vyhlásil podľa Blahu obchodnú vojnu celému svetu

369443_blaha 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. decembra (WebNoviny.sk) – Európa sa podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) správa ako americký pudlík, namiesto toho, aby sa vymedzila proti americkému militarizmu. Ako povedal pre agentúru SITA, úplne zbytočne rozsieva rusofóbiu, namiesto toho, aby s Ruskom vytvorila spojenectvo, ktoré by pomohlo obom stranám a zachránilo mier.

Najväčšia kríza vo svojich dejinách

„Čoraz viac ľudí v Európe si uvedomuje, že Európa musí odmietnuť americký liberálno-korporátny model, a to, že EÚ sa dostala do najväčšej krízy vo svojich dejinách. V Taliansku už vládnu euroskeptici, proti neoliberálovi Macronovi (prezident Francúzska Emmanuel Macron, pozn. SITA) povstalo Francúzsko, Británia je na ceste von z EÚ a nemecká kancelárka Angela Merkelová odchádza z dejín v situácii, keď je jej materská CDU v totálnom chaose,“ pripomenul.

Rok 2018 bol podľa Blahu rokom obratu v európskej integrácii. „Sen o federalizme definitívne skolaboval a ak sa má Únia zachrániť, potom sa to môže podariť len ak prejde radikálnou zmenou a do popredia sa dostanú záujmy európskych pracujúcich ľudí a nie záujmy nadnárodných korporácií a bánk. Európa sa zachráni len vtedy, ak bude klásť ďaleko väčší dôraz na národnú suverenitu a na boj proti globalizácii a vykorisťovaniu. Musí nadviazať nové strategické partnerstvá s Ruskom a Čínou. Iná cesta nie je,“ dodal Blaha.

Zdochýňajúci kôň kope

V roku 2018 podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Spojené štáty naplno rozpútali vojnu proti svojim geopolitickým rivalom. Podľa Blahu stalo sa tak na všetkých frontoch.

„Spustili obchodnú vojnu s Čínou, Európou aj Ruskom. Na Blízkom východe sa vrhli na Irán, pri čínsko-ruských hraniciach hrozili jadrovou vojnou Severnej Kórei, v Latinskej Amerike sa vyhrážajú Kube, Mexiku aj Venezuele,“ vyrátal Blaha, podľa ktorého americký prezident Donald Trump nakoniec z mnohých siláckych rečí ustúpil, čo je logické, keďže USA sú upadajúcou veľmocou a nemajú silu na to, aby viedli totálnu vojnu proti všetkým. „Ale zdochýňajúci kôň kope a môže ešte vo svete narobiť kopu zla,“ vyhlásil.

Zverstvo podobné Hitlerovej ríši

Trump raz podľa Blahu útočí na Rusko, inokedy na Európu, najčastejšie na Čínu. „Amerika skrátka vyhlásila obchodnú vojnu celému svetu a rozdúchava napätie na Ukrajine, v Sýrii, na Blízkom východe a najnovšie aj v Kosove škandalóznou podporou vzniku kosovskej armády. Trumpova podpora agresívnej politiky krajne pravicovej izraelskej vlády môžu vážne destabilizovať celý Blízky východ,“ myslí si Blaha, pričom svet sa podľa neho prizerá masakre Palestínčanov, akoby na ich životoch nezáležalo.

„To isté platí pre Jemen. To, čo pácha Saudská Arábia s americkou podporou v Jemene, je zverstvo porovnateľné s hitlerovskou Treťou ríšou. V Jemene umierajú tisícky detí kvôli americkým a britským zbraniam. Hrozí humanitárna katastrofa neuveriteľných rozmerov,“ zdôraznil.

Viac k témam: Donald Trump, Európa, Ľuboš Blaha, Rusko, Smer-SD, USA, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Európa sa správa ako americký pudlík a Trump vyhlásil podľa Blahu obchodnú vojnu celému svetu © SITA Všetky práva vyhradené.

30. decembra 2018

Odporúčané články