Európa sa Katalánsku v spore so španielskou vládou obrátila chrbtom, tvrdí katalánsky prezident

353677_carles puigdemont 640x420.jpg

BRUSEL 28. septembra (WebNoviny.sk) – Katalánsky minister pre zahraničné vzťahy Raül Romeva vyzval Európsku úniu (EÚ), aby podporila plánované referendum o nezávislosti Katalánska. Vo štvrtok v Bruseli novinárom povedal, že inštitúcie EÚ by mali pochopiť, že ide o „veľký problém“.

Odporúčame:
Španielska polícia hrozí, že obsadí priestory a zabráni tomu, aby sa v nich dalo hlasovať

Katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont deň predtým v rozhovore pre agentúru The Associated Press vyhlásil, že Európska únia sa Katalánsku v spore s centrálnou španielskou vládou obrátila chrbtom.

Práve tú Romeva obvinil z brutálneho zásahu proti katalánskym úradom v súvislosti so spomínaným referendom, ktoré Španielsko považuje za nelegálne. Vyjadril sa tiež, že od Kataláncov neočakáva žiadne násilie, pretože „nie je v DNA Kataláncov, aby prostredníctvom násilia riešili politické problémy“.

Odporúčame:
Študenti obsadili univerzitu v Barcelone, vyjadrili tak podporu referendu

Referendum naplánovali na 1. októbra. Španielska vláda sa za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí, z ktorých veľká väčšina konanie referenda podporuje.

Minulý týždeň zhabala v sklade pri Barcelone takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré regionálna vláda plánovala použiť pri referende a tiež informačné tabule s nápismi, ktoré chceli organizátori referenda vyvešať na volebné miestnosti.

Viac k témam: Európska únia, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Európa sa Katalánsku v spore so španielskou vládou obrátila chrbtom, tvrdí katalánsky prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2017

Odporúčané články