Euro prinieslo za desať rokov na Slovensku viaceré pozitíva, podľa NBS usporili nielen firmy

359326_budova narodnej banky slovenska nbs 676x451.jpg

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Spoločná mena Európskej únie za desať rokov od jej zavedenia na Slovensku priniesla podľa Národnej banky Slovenska (NBS) viaceré pozitívne dopady.

Klesli transakčné náklady

Euro podporuje cenovú stabilitu na Slovensku, pričom prechod na túto menu 1. januára 2009 mal zanedbateľný vplyv na ceny. Ako NBS v pondelok informovala, za desať rokov od zavedenia eura bola priemerná ročná inflácia v SR iba 1,3 %.

„Transakčné náklady pri zahraničnom obchode a turistike klesli, čím firmy a obyvatelia usporia 0,3 % HDP ročne. Slovensko tak usporilo viac ako 200 miliónov eur ročne,“ uviedla hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová ďalší z prínosov prechodu na spoločnú menu. Euro tiež pomohlo zvýšiť slovenský vývoz podľa odhadov až o 10 %.

„Odstránilo sa kurzové riziko pri zahraničnom obchode s eurozónou,“ poznamenala Vráblik Solčányiová. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer si 69 % Slovákov myslí, že euro je dobré pre ich krajinu.

Slováci si na menu zvykli

Výsledky prieskumu tiež ukázali, že Slováci si na platenie touto menou zvykli, 90 % z nich uviedlo, že platby eurovými bankovkami sú pre nich úplne jednoduché.
Ku koncu roka 2018 podľa NBS zostalo v obehu 18,77 milióna kusov slovenských bankoviek v hodnote 2,16 mld. Sk (71,7 mil. eur). V peňažnom obehu zostalo približne 1,42 % z hodnoty slovenských bankoviek v obehu.

V priemere na jedného obyvateľa pripadajú ešte stále tri až štyri slovenské bankovky v hodnote 397 Sk (12,2 eura). „Za rok 2018 sa v NBS uskutočnilo približne 3 700 výmen slovenských bankoviek za eurá. Z obehu sa vrátilo takmer 50 tisíc kusov slovenských bankoviek v hodnote viac ako 27 mil. Sk,“ priblížila Vráblik Solčányiová. NBS naďalej vymieňa slovenské bankovky a pamätné mince bezplatne a bez časového obmedzenia.

Viac k témam: euro, Národná banka Slovenska (NBS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Euro prinieslo za desať rokov na Slovensku viaceré pozitíva, podľa NBS usporili nielen firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2018

Odporúčané články