Ekonomika Veľkej Británie smeruje k stagnácii, jej rast zabrzdil sektor služieb

401906_ekonomika 676x451.jpg

LONDÝN 5. februára (WebNoviny.sk) – Ekonomika Veľkej Británie v úvode roka smerovala k stagnácii. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, o ktorom informovala v utorok agentúra IHS Markit.

Jej zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý mapuje aktivitu v spracovateľskom priemysle, stavebníctve aj v službách, v januári klesol na 50,3 bodu z decembrovej úrovne 51,5 bodu.

Udržal sa iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu. Brzdou rastu bol sektor služieb, ktorý je v hospodárstve krajiny rozhodujúci. Nové objednávky v sektore sa prepadli najnižšie od júla 2016, kedy britskí voliči odhlasovali vystúpenie krajiny z Európskej únie.

Veľká Británia má opustiť Európsku úniu k 29. marcu. Zatiaľ však nie je isté, za akých podmienok sa odchod uskutoční, nakoľko dohodu, ktorú s európskym spoločenstvom vyrokovala premiérka Theresa Mayová, minulý mesiac presvedčivou väčšinou zamietol britský parlament.

Viac k témam: brexit, Európska únia, priemysel, stavebníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Ekonomika Veľkej Británie smeruje k stagnácii, jej rast zabrzdil sektor služieb © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019

Odporúčané články