EK odporúča zrušiť vízovú povinnosť pre Gruzínsko a Ukrajinu

Ústretový krok Bruselu je vnímaný aj ako uznanie reformného úsilia Tbilisi a Kyjeva a splnenia nevyhnutných podmienok vrátane prispôsobenia predpisov týkajúcich sa cestovných dokumentov a systémov ochrany osobných údajov európskym štandardom.

Brusel 18. decembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) odporučila členským štátom Európskej únie zrušiť vízovú povinnosť pre občanov Gruzínska a Ukrajiny. Predseda EK Jean-Claude Juncker o tom informoval po skončení summitu EÚ v Bruseli s tým, že by členské krajiny mali príslušné rozhodnutia prijať.

Príslušný legislatívny návrh predloží EK začiatkom budúceho roka, informovala tlačová agentúra DPA i rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Úprava by mala platiť pre všetky cesty, ktorých trvanie neprekročí 90 dní. Na občanov, ktorí ešte nedisponujú biometrickým pasom, sa však vzťahovať nebude.

Ústretový krok Bruselu je vnímaný aj ako uznanie reformného úsilia Tbilisi a Kyjeva a splnenia nevyhnutných podmienok vrátane prispôsobenia predpisov týkajúcich sa cestovných dokumentov a systémov ochrany osobných údajov európskym štandardom. Súčasne sa muselo vopred zabezpečiť, aby spolupráca orgánov činných v trestnom konaní mohla byť bezproblémová.

Podľa informácií z EK môžu s podobným krokom zo strany únie rátať v budúcnosti aj občania Kosova, ktorí už čoskoro budú môcť cestovať do členských krajín únie bez víz. Priština však na to musí ešte splniť niektoré požiadavky a zabezpečiť, aby do únie cez územie Kosova nesmerovali ďalšie vlny migrantov.

Dialóg o liberalizácii vízového režimu medzi EÚ a Ukrajinou sa začal ešte v roku 2008, v prípade Gruzínska o štyri roky neskôr.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články