Plánovali vyhodiť do vzduchu policajta z Trnavy, súd ich odsúdil na osem rokov väzenia (video)

529252_sni mka obrazovky 2024 07 11 o 12.15.01 676x385.jpg

11.7.2024 (SITA.sk) –

aktualizované 11. júla, 15:21

Tresty odňatia slobody vo výmere osem rokov dostali Roman Č. a Peter B. pôvodne obžalovaní z prípravy vraždy policajta v Trnave. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici s tým, že obidvoch obžalovaných uznal vinnými zo zločinu nedovoleného ozbrojovania formou spolupáchateľstva.

Skutok bol prekvalifikovaný

Roman Č. si má trest odpykať v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia a Peter B., ktorého súd uznal vinným aj z drogovej trestnej činnosti, si má trest odpykať v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Obžalovaní sa uznávajú vinnými, že si obstarali plastickú hmotu v presvedčení, že ide o plastickú trhavinu,“ uviedol predseda senátu s tým, že si zaobstarali aj rozbušku. Podľa súdu úmysel prípravy vraždy nebol preukázaný, ale skutok bol prekvalifikovaný na nedovolené ozbrojovanie formou spolupáchateľstva.

Rozsudok nie je právoplatný, pretože sa voči nemu odvolal prokurátor aj obidvaja obžalovaní. Rozhodovať tak bude Najvyšší súd SR.

Prokurátor žiadal mimoriadne tresty

Pre dvoch obžalovaných z prípravy vraždy policajta v Trnave žiadal prokurátor mimoriadne tresty. Uviedol to prokurátor Peter Kysel vo svojej záverečnej reči s tým, že pre Petra B. aj pre Romana Č. žiadal tresty odňatia slobody na 25 rokov s umiestnením do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Podľa prokurátora skutky boli obidvom obžalovaným preukázané.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/prichod-obzalovanych-na-sud-v-pripade-vrazdy-policajta.mp4

Obhajcovia naopak žiadali v záverečných rečiach oslobodenie svojich klientov a dokazovanie označili za nedôveryhodné. Obžalovaných na štvrtkové hlavné pojednávanie pred senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici priviedla eskorta, pretože Roman Č. je vo výkone trestu a Peter B. je umiestnený vo väzbe.

Podľa obhajcu Romana Č. úmysel zavraždiť policajta vyplýva len z výpovede kľúčového svedka, ktorá je podľa neho nedôveryhodná. Ako uviedol obhajca Petra B., vina jeho klienta sa nepotvrdila, pričom výpovede svedkov boli podľa neho spochybnené.

Skutok, ktorý sa mi kladie za vinu som nespáchal,“ uviedol Roman Č.. „Celé je to vymyslené,“ konštatoval Peter B. k skutku prípravy vraždy, pričom odmietol aj vinu v skutku nedovoleného ozbrojovania, ale priznal vinu v drogovej trestnej činnosti.

Policajný vyšetrovateľ obvinil v auguste 2023 dvoch mužov z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy pre zámer zavraždiť policajta. Ako vtedy informoval bývalý policajný prezident Štefan Hamran, konkrétne išlo o Petra B., ktorý bol zadržaný počas policajnej akcie Ráchel, a Romana Č., ktorý bol vo výkone trestu pre drogovú trestnú činnosť.

Obeťou mal byť podľa Hamrana príslušník Pohotovostnej motorizovanej jednotky v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Obvinení chceli podľa obžaloby policajta vyhodiť do vzduchu trhavinou v jeho aute.

Motívom pre vraždu policajta bola jeho práca, konkrétne účasť na služobných zákrokoch voči jednému z obvinených. Obidvaja vinu popierajú. Na súde v júni tohto roka vypovedal kľúčový svedok, ktorý plán oznámil svojej advokátke a tá kontaktovala Národnú kriminálnu agentúru. V prípade dokázania viny hrozí obvineným trest 25 rokov väzenia, prípadne doživotie.

Viac k témam: Bývalý policajný prezident, mimoriadne tresty, Plánovanie vraždy, Prokurátor, Súdy, trest odňatia slobody
Zdroj: SITA.sk – Plánovali vyhodiť do vzduchu policajta z Trnavy, súd ich odsúdil na osem rokov väzenia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2024

Odporúčané články