Dôchodca neuspel s návrhom na obnovu konania za pokus vraždy svojej 26-ročnej manželky

BANSKÁ BYSTRICA 10. mája (WebNoviny.sk) – Senát Okresného súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol návrh 69-ročného Ondreja Nosáľa z Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár na obnovu konania v prípade pokusu vraždy 26-ročnej manželky.

Dôchodca sa k útoku na ženu priznal a v januári mu súd vymeral 11 rokov odňatia slobody, pričom zohľadnil priznanie a ďalšie poľahčujúce okolnosti.

Ku konfliktu prišlo okolo poludnia 19. mája minulého roku v kuchyni rodinného domu. Muž i jeho mladá žena boli v ťažkom stupni opitosti. Dôchodca zasadil žene deväť bodných a bodnorezných rán, pričom zasiahol i pľúca. Po čine odišiel s plačom k susedom, že si zabil ženu, aby zavolali sanitku.

Dôchodca sa pre problémy s bedrovými kĺbmi pohybuje len za pomoci bariel a je možné, že žena by bola ušla, keby nebola opitá. Spätným prepočtom znalci zistili u útočníka najmenej 2,8 promile a u ženy takmer päť promile alkoholu.

V čase útoku nebol duševne chorý

Irena, ktorú volali Saša, bola treťou manželkou dôchodcu. S prvou ženou sa Ondrej rozviedol, druhá mu zomrela. S Irenou, ktorú poznal od detstva, pretože bola z rodiny jeho druhej manželky, žili ako manželia tri roky. Obaja holdovali alkoholu, pričom Ondrej bol na ňom závislý a dlhoročné pitie sa podpísalo aj na jeho psychike.

V čase útoku nebol duševne chorý, ale ovplyvnený alkoholom a konal v silnom vystupňovanom afekte voči žene. Podľa vyjadrenia dôchodcu ho žena finančne zneužívala, vodila si do domu svojich kamarátov, s ktorými on nesúhlasil.

Znalci z odboru psychiatrie a psychológie zistili, že od začiatku bol ich vzťah problematický a Ondrej sa chcel s Irenou rozviesť. Podľa Ondrejovho obhajcu napadnutá významne prispela svojím správaním ku konaniu staršieho partnera, k jeho fyzickej i psychickej degradácii.

Ľutuje, čo sa stalo

Senát pri určovaní výšky trestu zohľadnil priznanie dôchodcu, jeho vek, vysoký stupeň opitosti i podiel ženy na tragédii.

Na odporúčanie znalcov sa Ondrej musí podrobiť aj psychiatrickému liečeniu. Dôchodca v záverečnej reči povedal, že ľutuje, čo sa stalo, a po vyhlásení rozsudku poďakoval sudcovi za nižší trest, pretože mu hrozilo 20 až 25 rokov väzenia.

I napriek tomu odsúdený dôchodca podal návrh na obnovu konania, odvolávajúc sa na obsah listov od Ireny. Prokurátor to však nepovažoval za nové skutočnosti a jeho žiadosti nepovoliť obnovu konania senát Okresného súdu vyhovel.

Rozhodnutie senátu nie je právoplatné, pretože odsúdený dôchodca môže podať voči nemu sťažnosť v zákonnej lehote.

Viac k témam: krimi, súdy, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôchodca neuspel s návrhom na obnovu konania za pokus vraždy svojej 26-ročnej manželky © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2017

Odporúčané články