Dobrá správy pre živnostníkov, paušálne výdavky sa zvýšia

Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach ustúpilo a zmiernilo navrhovanú daň z dividend. Do novely zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválila vláda, však pribudlo už aj zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov.
BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Paušálne výdavky živnostníkov sa majú výrazne zvýšiť. Počíta s tým aktualizované znenie novely zákona o dani z príjmov, ktoré v stredu schválil vládny kabinet. Návrh totiž počíta so zvýšením percenta paušálnych výdavkov zo súčasných 40 % na 60 % a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20 000 eur.

V prvej verzii návrhu novely pritom návrh na úpravu paušálnych výdavkov vôbec nefiguroval, čo sa stalo aj terčom kritiky. Úpravu paušálnych výdavkov živnostníkov si totiž nová koalícia napísala aj do programového vyhlásenia vlády.

Odporúčame:

Vláda schválila zákaz hazardu pre poberateľov dávok

Pri exekúciách a v osobnom bankrote sa budú meniť pravidlá

Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach pristúpilo aj k zmenám v pripravovanom zdaňovaní dividend. Kým pôvodný návrh počítal, že dividendy fyzickým osobám zdaní sadzbou 15 %, v novom znení novely sa už hovorí iba o 7-percentnej sadzbe. Zároveň pribudlo oslobodenie od dane z dividend pre členov pozemkových spoločenstiev, ktorí z nich budú mať ročné príjmy do 500 eur.

Ak budú ich príjmy vyššie ako 500 eur, zdanená bude iba suma nad túto čiastku. Zároveň platí, že daň z dividend budú platiť aj firmy za príjmy plynúce od daňovníka z nezmluvného štátu sadzbou 35 %. Zrušilo sa aj zamýšľané spätné zdaňovanie dividend nevyplatených za roky 2004 až 2016. Nové pravidlá tak budú platiť iba na dividendy za nasledujúce obdobie.

V platnosti zostávajú ďalšie pôvodne navrhované zmeny, akou je aj zníženie sadzby korporátnej dane od budúceho roka z 22 % na 21 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016

Odporúčané články