Do Nitry mieri ďalšia firma, chce preinvestovať 100 miliónov

Španielska spoločnosť postaví v Lužiankach pri Nitre nový závod, v ktorom nájde prácu 229 ľudí.BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Na Slovensko mieri španielsky investor, ktorý plánuje preinvestovať 100 mil. eur. Firma Gestamp chce postaviť v Lužiankach v nitrianskom okrese nový závod na produkciu lisovaných oceľových a hliníkových dielov pre osobné vozidlá. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, vďaka tejto investícii vznikne 229 nových pracovných miest.

Investor už požiadal štát o poskytnutie investičných stimulov vo výške 9 mil. eur vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok. Požadovaná investičná pomoc na jedno novovytvorené pracovné miesto tak vyjde na vyše 39 tisíc eur. Rezort hospodárstva s poskytnutím štátnej podpory súhlasí. „Vzhľadom na to, že intenzita pomoci pre investičný zámer nepresahuje maximálnu možnú intenzitu pomoci podľa nariadenia vlády, požadovaná výška investičnej pomoci je v súlade s nariadením vlády a zákonom o investičnej pomoci,“ uviedlo ministerstvo v návrhu na poskytnutie investičnej pomoci.

S výstavbou závodu chce spoločnosť Gestamp začať už v tomto roku. Začiatok výroby je naplánovaný na rok 2018. Plná kapacita výroby by mala byť dosiahnutá o štyri roky neskôr. Ročne chce firma v novom závode vyrobiť takmer šesť miliónov kusov lisovaných dielov. „Celá plánovaná produkcia bude následne predávaná slovenským výrobcom osobných automobilov,“ dodal rezort hospodárstva. Plánovaná priemerná výška mzdy pre zamestnanca pred zdanením, vrátane odvodov zamestnávateľa je 1 400 eur.

Skupina Gestamp bola založená v roku 1997. V súčasnosti je považovaná za lídra v navrhovaní a výrobe automobilových kovových komponentov, a jedného z najväčších svetových výrobcov v automobilovom priemysle. Celkovo zamestnáva takmer 32 tisíc ľudí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016

Odporúčané články